Bolo to na spadnutie a som rád, že všetko čo som v článku “27. januára to príde” spomínal vyšlo. Steve Jobs 27. januára 2010 po 19:00 nášho času celému svetu ukázal ako si predstavuje tablet. A je tu iPad.

Apple iPad je chýbajúci článok medzi MacBookom a iPhone, už dávnejšie sa pár ľudí nechalo počuť že do netbookov nejdú a to len podčiarklo dohady o tablete. O čo teda ide?

Srdcom placky o rozmeroch 24,2 x 19 x 1,34 cm a s hmotnosťou 0,68 respektíve 0,73 kg je precosor 1GHz Apple A4. Disková kapacita začína 16 GB, 32 GB a končí pri 64 GB – samozrejme ide o flash disk. Dominantou celého zariadenia je 9,7 palcový multidotykový displej s LED podsvietením a IPS technológiou. Jeho rozlíšenie je 1024 x 768 pixlov (132 bodov na palec).

iPad ma vstavanú (nevymeniteľnú) 25Whr lithium-polymer batériu. Tá by mala vydržať 10 hodín pri počúvaní hudby, filmov a prezeraní stránok cez WiFi pripojenie. Keď som pri WiFi tak každý z troch modelov podľa kapacity disku sa bude vyrábať aj s 3G modulom. K nemu Jobs prezentoval zaujímavé dátové tarify pre AT&T. Našinca určite poteší že verzia s 3G nebude blokovaná, no volať sa z tohto zázraku dať nebude.

Nechýba vstavaný reproduktor, mikrofón a 3.5 mm jack na sluchátka – poteší akclereometer a senzor svetla. iPad nemá plné ale asistované GPS (je potreba dátové pripojenie), tak isto kameru by ste hľadali márne.

Ako je to s aplikáciami? Všetko čo je pre iPhone môžete nainštalovať aj na iPad. Čiže momentálne hovorím o 140 tisíc aplikáciach. Všetko sa synchronizuje cez iTunes. Nechýba Safari pre prehliadanie webu, Mail, správa fotiek – tu za pozornosť stojí že cez 30 pinový konektor je možné pripojiť čítačku kariet. Z aplikácii je to ďalej prehrávač videa, YouTube, iPod, iTunes a App Store. Novinkou je iBooks, čiže Apple sa vrhá aj do sfér elektronických kníh ako som predpovedal. Keď som spomínal GPS tak treba vypichnúť aj Google Maps. iPad má aplikácie na kontakty a poznámky. Je možné si zakúpiť upravené iWorks. Pri prezentácii bol sľúbený konektor na prepojenie s projektorom.

iPad sa sa bude dodávať v balení ktoré obsahuje samotný tablet, dátový kábel, nabíjačku a dokumentáciu. Z príslušenstva bola predstavená dokovacia stanica s klávesnicou a obal, ktorý je možné použiť aj ako stojan.

Zariadenie má byť na americkom trhu dostupné o dva mesiace, inde vo svete o tri. Už teraz je možné nechať si na mail zaslať notifikáciu keď sa tak stane priamo zo stránok Apple.

Na samotný záver som si nechal moje dojmy. Prenos som mal v pláne sledovať na live.ondratoral.com, no krátko po spustení bol prekročený limit. Tak som sa presunul na engadget.com, gizmodo.com a gdgt.com. Je fantastické kam sa online spravodajstvo dostalo a ako môže byť fotografia a písané slovo rýchle. Schválne hovorím, že písané slovo – online stream som sa ani nepokúšal hľadať. Ale späť k zariadeniu. Po prvej fotografii som bol sklamaný, objavili sa desiatky návrhov v ďalekej minulosti, ktoré vyzerali lepšie. Po hodinke som si ale zvykol a už teraz sa teším, keď si iPad chytím. Široký rám je pochopiteľný kvôli držaniu, rozmery a hmotnosť sú prijateľné. Veľmi milo ma prekvapila výdrž batérie. Čo ma ale úplne dostalo je samotná cena – čakal som, že bude asi dvojnásobna. Najnižší model začína na $499 a najvyšší konči na $829. V tomto smere ide o bezkonkurenčné zariadenie, čo sa funkčnosti, výbavy a zamerania týka – na trhu nič podobné nieje. Osobne som nadšený a už teraz si robím chuť na stredný model s 3G

Fotografie boli použité zo stránok spoločnosti, ďalšie info na apple.com/ipad a najbližšie dni na spravodajských weboch a blogoch.