To, že Apple produkty mám rád netreba veľmi rozoberať. Preto som veľmi sklamaný z aktualizácie, ktorá prišla s iOS 14.5, iPadOS 14.5 a macOS Big Sur 11.3. Marketingovo najviac komunikovaná zmena bolo predplatné pre podcasty v ďalšej minoritnej verzii, to ale teraz nechajme bokom.

Chýbajúce epizódy

Nová aplikácia Podcasty nemá možnosť zobraziť si všetky dostupné. V starých systémoch ste mali samostatnú položku Epizódy. V nej ste našli všetko, čo ste ešte nepočuli alebo máte čiastočne vypočuté. Takýto prehľad už nie je k dispozícii a v Knižnici si viete pozrieť maximálne mesiac staré epizódy. Položka Stiahnuté tak isto nič nerieši, lebo sa ľahko stane, že si sa vám pustí niečo, čo ste už počuli. Jediným riešením je nájsť si reláciu a v nej epizódy, čo pri desiatkach odoberaných relácii je problém.

Synchronizácia

Synchronizácia nefunguje. Ak ste boli zvyknutý, že ste si začali podcast počúvať na jenom zariadení a dokončili na inom, tak s týmto mám problém. Tak isto po vypočutí sa mi epizóda neoznačí všade ako vypočutá a musím si ich tak medzi Macbookom, iPhone a iPadom označovať manuálne. Meh.

Vymazanie

Občas sa hodilo vymazať počuté epizódy manuálne, najmä na zariadeniach kde ste bojovali o každý gigabajt úložiska. Teraz je možné epizódu označiť ak vypočutú a aplikácia Podcasty ju vymaže kedy uzná za vhodnú.

Informácia o dĺžke

Podcasty počúvam väčšinou keď sa niekde presúvam, alebo čakám. Epizódu si preto vyberám podľa dĺžky. Tú sa teraz dozviete až keď si ju spustíte a zobrazí sa vám zostávajúci čas.

Pevne dúfam, že dizajnéri v Apple sa uvedomia a vrátia aspoň prehľad epizód a fixnu synchronizáciu. Na fórach, kde sa ľudia na tieto zmeny sťažujú som sa dočítal, že Apple teraz viac ciely na nových konzumentov podcastov. A že ľudia majú ešte väčšie problémy so synchronizáciou, kedy musia stovky alebo tisíce epizód označovať manuálne ako počuté.

Počkám si ešte, ako to dopadne. Ak nie dobre, tak zdá sa že budem musieť hľadať náhradu. Bude to koniec jednej etapy, lebo svoj prvý iPod som kupoval práve kvôli podcastom.