Za tu dobu čo píšem (nielen) tento blog som prešiel viacerými štádiami písania. Spočiatku to bolo také to poznámkovanie pre moje potreby. S príchodom čitateľov som sa troška snažil zaujať, aby sa vrátili.

Najprv som písal doma za PC, potom som na pár rokov vymenil PC za notebook, ale ten som mal viacmenej položený doma na stole, takže to je to isté. Minulý rok prišiel Mac. Čiže som si skúsil skoro všetko. Inak musím ešte podotknúť, že nemám pocit, že by som sa obsahovo vyčerpal, no nedokážem na každú tému niečo napísať všade.

Ak ide o krátke správičky tak tie dám doma za pár okamihov, tak isto tzv. magazínové veci sa mi na stroji od Apple dobre robia. Čo myslím magazínové? To sú tie výbery typu „50 najlepších makro fotografii“. Ak ma napadne ale nejaká téma ktorú by som rád spracoval no chce to aj troška serióznejšie skladanie slov ako napríklad tento článok tak na to potrebujem iné prostredie. Aké?

Výborne sa mi píše vo vlaku a autobuse. Za dvojhodinovú cestu som schopný napísať toho pomerne veľa a s dobrým pocitom, je to pôvodný obsah. Žiadna výberovka. Tak isto vonku na záhrade. Stačí ľadový čaj, konektivita a čerstvý vzduch. Sem môžem zaradiť aj parky, námestia a pod. Sadnúť si do chládku a písať si. Dostať to zo seba aj keď to možno nebude nikdy publikované. Osobitným miestom sú kaviarne. Tu ten čas za klávesnicou neuveriteľne letí.

V čom je problém? Keď si sadnem za Mac nedokážem sa na písanie sústrediť. Preklikávam sa v audio prehrávači, vŕtam sa v nejakom webovom projekte, preklikávam fotky atď. Na prácu (webdizajn, kódovanie, atď.) sa dokážem sústrediť aj niekoľko hodín, no na blogovanie nie. Ak si už sadnem, že niečo napíšem tak je dobré toho napísať viac. Keď je človek na tej vlne, že sa pripraví, že ide písať tak by mal mať v hlave len to naozaj sa len na to sústrediť. Toto sa mi mimoriadne osvedčilo. Takže menšia rada pre „vyznávačov“ GTD: ak máte v pláne niečo napísať tak píšte zakiaľ vám to ide, zajtra tomu tak byť nemusí. Veď nieje nutnosťou to publikovať všetko hneď – dosť postov je nadčasových a univerzálnych, ja teraz je tu cca 10-ka takých pripravených.

Bohužiaľ nemám na blog toľko času koľko by som chcel. Toto by sa skôr hodilo k nejakému zhrnutiu, alebo výročiu ale skutočne je to tak. Za takmer 7 rokov blogovania som si poznačil, načrtol, rozpísal alebo kompletne napísal 320 „postov“, ktoré nikdy neboli publikované. Dôvodov je viacero: buď to bola blbosť, písali o tom všetci, bolo to krátke = skôr na mikroblog, ale vtedy nič také ešte neexistovalo, alebo jednoducho už to nebolo aktuálne a nemalo cenu sa k tomu vracať.

Rád by ma zaujímalo, že keď píšete vy tak ako to „robíte“, veľmi rád si nechám poradiť.

27. januára 2010 doplné o Ronyho komentár Blogovanie: dokážem písať veľa za krátky čas