Kniha ktorá sa vymyká zo štandardu. Ako zo štandardu, toho čo sa k nám dostane tak aj z toho čo to zvyčajne recenzujem. Seriál How I Met Your Mother (Jak jsem poznal vaši matku) v mainstreame príliš nezaujal – vysielala ho Markíza no skazil ho dabing. Jedna z najzásadnejších postáv dospelého muža - Barneyho Stinsona – bola dabovaná detským hlasom.

Naďalej ale zostal obľúbený v pôvodnej anglickej hovorenej verzii. Oveľa lepší osud stretol seriál v susednej Českej republike, kde si v českom dabingu našiel širšie publikum a viac zaujal. A aj nášho diváka.

Ak by vám seriál predsa len ušiel tak v skratke ide o to, že Ted Mosby rozpráva v roku 2030 svojím deťom ako spoznal ich matku. Do rozprávania paria aj jeho priatelia, jedným z nich je aj spomínaný Barney Stinson. Toho v seriály hrá Neil Patrick Harris a to tak presvedčivo, že bol zaradený medzi stovku najvplyvnejší ľudí.

Ale späť k seriálu – Ted je Barenyho jeden z najlepších priateľov a pokúša sa mu nájsť ideálnu partnerku. Bareny je od prvej časti vykreslovaný ako nenapraviteľný sukničkár a milenec. Seriálu dodáva až neuveriteľnú šťavu a pikantnosť. Dovolím si tvrdiť, že bez neho by to bola obyčajná sladká telenovela.

Barney Stinson je živel. A toho využívajú aj tvorcovia seriálu – veľa vecí ktoré sa v ňom udejú sa snažia preniesť aj do reálu. Napríklad, že Bareny má veľmi úspešný blog – tak ho producenti spravili. Obsah naň píše v skutočnosti Matt Kuhn. Bareny sa pri získavaní žien snaží riadiť podľa niečoho čo sa volá Borcův kodex (The Bro Code). A tu sa dostávam konečne aj ku knihe. Niečo čo bolo toľko krát v seriály omielané sa naozaj dostalo aj na papier.

Borcův kodex (The Bro Code) je súpis pravidiel medzi parťákmi, ktorí ho dodržiavajú. Popisuje spoločenské správanie, no z absolútnej väčšiny je o ženách. Teda hlavne o ich získavaní. Ide o zbierku 150 pravidiel – čo pravidlo zhruba to stránka. A pritom sú niektoré veľmi krátke ako napríklad:

Borec nechodí po nákupech.

či

Borec nikdy nedpoustí, aby počítač kontroloval pravopis v jeho dokumentech.

alebo

Borci na sebe nemluví francouzsky.

Je jediný pohľad na túto knihu a to humorný. Pri nejednom pravidle som si vybavil situáciu zo seriálu kedy bolo použité niektorým z predstaviteľov. Ide o povinné čítanie každého, komu je seriál blízky, alebo je preňho Bareny Stinson vzor. Alebo mu závidí. Knihu do češtiny z originálu preložil Vít Penkala a vyšla vo vydavateľstve Argo minulý rok. U nás ju kúpite v online knihkupectve Gorila.sk.