Vo štvrtok 21. januára uzrela svetlo sveta nová verzia prehliadača Mozilla Firefox s číslom 3.6, ktorá vychádza z poslednej testovacej RC verzie. Krátko po oznámení mi prehliadač 3.5.7 ponúkol novšiu verziu na aktualizáciu tak som samozrejme neváhal.

Táto verzia je postavená na jadre Gecko 1.9.2 a pracovalo sa na nej cca posledný rok. Aj tento krát sú zmeny ktorými browser prešiel triediteľné do dvoch skupín: tie čo sú a niesu vidieť. S novým jadrom prišiel rýchlejší štart a odozva, v neposlednej rade aj zrýchlenie práce s JavaScriptom ktorý je všade.

Nezabudlo sa ani na pridanie nejakých nových featur z HTML5 (video už ide aj na fullscreen) a CSS. Vylepšená bola práca s rozšíreniami – upozornenie na staré vezie, prehľad najobľúbenejších aj s hodnotením. S novou verziou vie robiť vyše osemdesiat percent z nich. Ja som mal nekompatibilný len jeden – ColorZilla na Mac-ku, divné je že tá sita verzia mi na linuxe išla bez problémov. Používam Mozilla Buildy z Ubuntuzilla.

Na záver som si nechal asi najväčšiu vizuálnu vychytávku tzv. Personas. Ide o témy (skôr skiny) pre prehliadač inštalovateľné ja jedno kliknutie. Efektne je spravené ich preview, keď stačí prejsť myšou nad konkrétnou témou a hneď sa zobrazí ako by vyzerala, čiže žiadna komplikovaná inštalácia a reštarty. Mňa táto nová featura vôbec nedostala a aj keď som si preklikal pár z tých 30 tisíc dostupných bolo to skôr sklamanie a zhodnotenie jedným slovom – blbosť. Myslím, že trend je niekde inde – minimalizovať prehliadač tak aby bola stránka dominatná, výborne to ukazuje Google Chrome alebo Microsoft Explorer 8. Možno si Personas svojich priaznivcov nájdu, no na mňa to pôsobí rušivo.