O webovom prehliadači od Google sa pošuškávalo už niekoľko rokov. Čakal som, že Google to vyrieši kúpou napríklad Mozilly nakoľko mali k sebe vždy blízko. Posledné mesiace informácie naberali čoraz reálnejšiu podobu a dnes bola vydaná verejná beta verzia pre systém Windows XP/Vista. Veľkosť inštalačky Google Chrome je necelého pol mega, samozrejme ďalšie MB sa dotiahnu z internetu. Nemám rád takéto inštalácie, ale pre poskytovateľa softvéru je výhodnejšie si regulovať zdroje s ktorých sa aplikácia sťahuje podľa zaťaženia než ponúkať všetko z jedného zdroja. A o Chrome bude v najbližších dňoch záujem. Ale späť k inštalácii, počas nej mi bola ponúknutá možnosť naimportovať záložky z Firefoxu no nevyužil som ju. Rýchlosť prvého spustenia je obdivuhodná, Google Chrome naštartuje okamžite. Podobne je to aj s načítaním stránky. Poteší aj lokalizácia do Slovenčiny.
Prehliadač pôsobí veľmi jednoducho, vrchnej časti dominuje podľa mňa rušivá modrá lišta s tabmi. Pod ňou sú klasické navigačné šipky a tlačidlo pre obnovenie (stopnutie) stránky. Dominuje tu riadok pre písanie URL zľava vybavený symbolom pre pridanie stránky medzi obľúbené. Našepkávanie je fajn. Ďalej sú tu dve tlačidlá, jedno slúži na „riadenie“ stránky a druhé na prispôsobenie konfiguráciu prehliadača. Naozaj veľmi jednoducho spracované – ale efektívne. Pod pojmom riadenie sa myslí práca s obsahom aktuálnej stránky (copy, paste, atď.), tlač, uloženie, vyhľadávenie na stránke, nástroje pre vývojárov či nahlasovanie nefukčnej stránky. Zaujímavá je aj možnosť otvoriť nové okno inkognito – adresy načítané v ňom nebudú ukladané v histórii navštívených stránok a ani histórii vyhľadávania. Cez toto menu si môžete vytvoriť odkaz na nejakú webstránku na plochu či do ponuky štart. História a download manager sa spravujú cez nastavenie prehliadača, preberanie súborov je na samostatnej karte. Z jedného miesta sa dá vyčistiť história, „koláčiky“, heslá a vyrovnávacia pamäť podla zvoleného časového obdobia. Importovať sa dajú záložky, história a aj heslá z prehliadačov, ktoré Chrome detekuje ako nainštalované. Položka Možnosti sa otvára v samostatnom okne a obsahuje niekoľko kariet. Menia sa tu sieťové nastavenia, čo sa má otvárať pri spustení prehliadača (môže byť viacero tabov naraz), menežujú uložené heslá a podobne. Dá sa zmeniť predvolený vyhľadávač (default Google) na nejaký iný – lokalizácia sa prejavila aj tu, lebo je medzi nimi napríklad zoznam.sk, atlas.sk, szm.sk ale aj LiveSearch. Teraz niečo pre vývojárov: Google Chrome má veľmi pekné vstavané zobrazovanie zdrojového kódu. Všetko pekne vyfarbičkované, pekné je aj číslovanie riadkov, hyperlinky sú aktívne. Označený text môžete kliknutím pravého tlačidla poslať rovno do Google Search. Pravá zábava začína ak na stránke kliknete na „Preskúmať prvok“ a otvorí sa DOM inspector (nebol lokalizovaný). Podobný inspector určite poznajú používatelia Firebug-u pre Firefox alebo prehliadača Safari. Google Chrome bol lokalizovaný do 43 jazykov, po postavený na rovnakom základe ako Mozilla Firefox 3 a WebKit (Safari). Uvoľnenie verzie pre linux je naplánované na neskôr. Dúfam, že pôjde skutočne o verziu pre linux a nie len nejaké lepenie cez Wine ako to Google spravil s Picasou. Na rýchlosti tohto browsera sa určite podpísal aj nový JavaScript V8 od Google.
Aký podiel si Google uhryzne zo súčasného koláča prehliadačov je odvážne odhadnúť. Ale kto chce môže tipovať. Google však bude určite svoj prehliadač „tlačiť“ všade a prepojovať z rôznymi svojmi aplikáciami (z webu na desktop a opačne) čím sa dostane k širokým masám. Podľa mňa je situácia na trhu v súčastnosti veľmi ustálená, bude zaujímavé sledovať ako odhrýza tým na ktorých základoch stava. Gecko aj WebKit (KHTML) sú dnes už pomerne rýchle a slušne odladené jadrá. Konkurencia je zdravá a Firefox aj Safari sa budú musieť obracať aby ich Google nevyhanbil. Zatiaľ však Google Chrome „odkladám“ na lištu vedľa Opery, IE7 a Safari. Firefox rulez.