Digitálne fotografia veľmi dobre prenikla do nášho každodenného života a už sa snáď ani nenájde domácnosť v ktorej by sa nejaký ten digitál nenachádzal. Nie každý však vie, že z fotografie sa dajú získať aj dodatočné informácie. Tí čo fotia dlhšie pojem EXIF poznajú, no pre amatérskych fotografov ponúkam ľahký úvod do toho ako takéto informácie spracovať. EXIF (Exchangeable Image File Format) je súčasťou štandardu súborov digitálnej fotografie (DCF - Design rule for Camera File system). Skladá sa z niekoľkých častí, každá z nich nesie nejakú inú skupinu informácii. Aktuálna verzia pochádza z roku 2002 a nesie označenie EXIF 2.2. Ide o súbor informácii, ktorý je pripojený k snímku. Aké skupiny informácii sa dajú získať? To záleží najmä od fotoaparátu a hlavne na výrobcovi, ako informácie sa rozhodne poskytnúť, prípadne čo dá do neobsadených položiek. Informácie môžeme rozdeliť približne do týchto skupín:

  • nastavenie prístroja pre aktuálny snímok (čas expozície, rozlíšenie, ohnisková vzdialenosť, clona, vyváženie bielej, miera kompresie, režim blesku, informácie o objektíve, dátum vyhotovenia a pod)
  • informácie o prístroji (model, výrobca, ...)
  • poznámky výrobcu
  • audio poznámka
  • vlastné poznámky
  • dodatočné informácie

Takéto informácie využije fotograf najmä na to aby zistil, z akými nastaveniami spravil daný snímok. Opačná situácia nastáva, ak chceme zistiť z akými nastaveniami bol spravený snímok od niekoho druhého, ktorý analyzujeme. Z EXIFu sa dá toho dozvedieť niekedy naozaj veľa. Zobrazovať tieto informácie zvláda naozaj každý prehliadač obrázkov (ACDSee, XnView, Zoner Media Explorer). Sú samostatné nástroje, ktoré slúžia k tomuto účelu ako napríklad Exif Reader či JpgTime . Troška zložitejšie je to z editovaním takýchto informácii, ale samozrejme aj na to sa nájdu utility. Môžete skúsiť EXIFeditor , Exifer .