Témou pre Kubernetes v1.25 je Combiner. Toto vydanie obsahuje celkovo 40 vylepšení. Pätnásť z týchto vylepšení vstupuje do Alpha, desať do Beta a trinásť do Stable. Má tiež dve funkcie, ktoré sú zastarané alebo odstránené.

Samotný projekt Kubernetes sa skladá z mnohých komponentov, ktoré keď sa skombinujú, dostanú podobu projektu, ktorú vidíme dnes. Je tiež tvorený a udržiavaný mnohými jednotlivcami, s rôznymi zručnosťami, skúsenosťami, históriou a záujmami, ktorí spájajú svoje sily nielen ako tím. Preto táto verzia ma oceniť spoluprácu a otvoreného ducha, ktorá z jednotlivcov vytvára spojenú silu.

Aké sú teda najzásadnejšie novinky v Kubernetes v1.25?

  • PodSecurityPolicy bola pôvodne zastaraná už vo verzii 1.21 a s vydaním 1.25 bola úplne odstránená. Náhradou a ďalším správnejším smerovaním je Pod Security Admission. Migrácia je popísaná v návode.
  • Ephemeral Containers sú kontajnery, ktoré existujú iba obmedzený čas v rámci existujúceho podu. Je to užitočné najmä pri riešení problémov, keď potrebujete preskúmať iný kontajner, ale nemôžete použiť kubectl exec, pretože tento kontajner zlyhal alebo jeho obraz neobsahuje nástroje na ladenie. Ephemeral Containers sa považujú za stabilné.
  • Po čakaní, aby sa cgroups v2 udomácnili v linuxových distribúciach sú pripravené v Kubernetes nahradiť a teda vypnúť v1. Samozrejme v1 bude aj naďalej ešte nejaký čas podporovaná.
  • Kontajnerové registry sa presunuli z domény k8s.gcr.io na registry.k8s.io.
☸️
Vyskúšajte prvý online kurz Kubernetes na Slovensku 🇸🇰 a aj v Českej republike 🇨🇿

Prehľad ďalších noviniek a vylepšení nájdete na blogu kubernetes.io a v changelogu.

Prípadne si nenechajte k nemu ujsť webinár naplánovaný na 22. septembra.