Freewarový program Desktop Sidebar je veľmi užitočný program, ktorý nám spríjemni čakanie na nasledovníka Windows XP, v tomto prípade systém z kódovým označením Longhorn. Táto utilitka nám ukáže aspoň časť zo všetkých tých horúcich noviniek, ktoré sa v dielňach Microsoftu pripravujú.

No ale späť k programu Desktop Sidebar, ktorý je akýmsi managerom, správcom a ovládačom na pracovnej ploche. Kto sa s programom ešte nestretol myslím, že o čo ide je dosť jasne z môjho screenshotu. Program sa distribuuje ako *.exe aj *.msi inštalátor, rozdiel vo veľkostiach je asi 2MB pričom aktuálna stabilná *.msi verzia 17.5 má takmer 6MB. Po jednoduchej inštalácii vás program ihneď privíta v slovenskom jazyku, čo ma príjemne prekvapilo.

V základnej výbave dokáže program sledovať novú poštu vo vašich emailových schránkach, spolupracuje z vtieravým MS Messenger-om a skvelou Mirandou. Môžete ním ovládať WinAMP či Media Player a samozrejme hlasitosť. Tri panely nájdeme aj v skupine Novinky. Ten prvý podáva informácie o počasí, druhý o burzových výsledkoch a tretí číta RSS feedy. Snáď nemusím pripomínať, že je nevyhnutné internetové pripojenie. Práci z Outlook-om je v základnej inštalácii venovaných tiež zopár panelov. No a nájdete tu tiež skupinu Systém – panely pre monitorovanie vyťaženia procesora, pamäte, odkladacieho priestoru, siete či disku. Panel pre príkazový riadok či panel nástrojov. Veľmi pekne sú tiež riešené hodiny. Na záver som si nechal panel Prezentácia. Ten slúži na zobrazovanie obrázkov z vybratých adresárov či webov a ich vymieňaní v danom časovom intervale. Samozrejme panelov je oveľa viac a z každej oblasti vo forme pluginov. Stačí sa poobzerať po domovskej stránke projektu.

Čo sa týka samotných možností nastavenia programu sú prepracované naozaj do detailu. Môžete si nastaviť pozíciu panela, veľkosť, pevné umiestnenie, automatické skrývanie či priehľadnosť. Nastavení je naozaj veľa a takmer všetko sa dá ovplyvniť. V základnej inštalácii je niečo vyše desiatky skinov a aj tu platí to čo pri pluginoch, že ďalšie sa dajú stiahnuť z netu. Program taktiež dokáže zisťovať svoje novšie verzie.

Desktop Sidebar odporúčam každému kto chce mať prehľad nad systémom, ovládať svoj obľúbený IM klient a audio prehrávač z jedného miesta, či sledovať aktuálne informácie z RSS zdrojov. Samozrejme mať aj treba dostatok miesta na pracovnej ploche, čo pri dnes používaných rozlíšeniach nebýva problém. Pozitívne hodnotím aj rozšíriteľnosť pluginami a skinovatelnosť. Zatiaľ sa mi len raz stalo, že by mi program zamrzol a to ho používam asi od novembra 2004.