Nielen politici, ale aj média veľmi radi hovoria, koľko žiakov pripadá na jeden počítač. Som tiež rád, že počet PC na študenta sa zvyšuje. Aká je však za to cena? Operačný systém, kancelársky balík, edukačný software a ja neviem čo všetko ešte len od "nemenovanej spoločnosti" , či určený pre os tejto firmy. Ľudia, ktorý sa snažia IT do svojich škôl zaviesť často ani netušia, že existuje alternatíva.

Zo skúseností viem, že žiakom pre ich potreby stačí kvalitná a užívateľsky prívetivá distribúcia (Mandrakelinux, Fedora Core, SUSE, ...). Čo sa týka GUI je KDE aj GNOME na veľmi vysokej úrovni. Potom samozrejme treba kancelársky balík, tu je voľba jasná OpenOffice.org, ten dokáže poskytnúť všetko čo treba. Každá správna distribúcia obsahuje kopu ďalšieho software ako internetové prehliadače, grafické editory, multimediálne prehliadače a prehrávače a pod. V dnešnej dobe už existujú distribúcie určené priamo pre školské prostredie, ktoré dokážu pracovať na slabšom hw a využívať výkon toho novšieho. Skúste sa pozrieť napríklad na projekt Skole Linux. Myslim že niečo podobné som videl už aj na českých weboch.

Samozrejme nie pre každú školu je Linux správnou voľbou. Problém býva hlavne v technickej podpore. Ľudí ktorý dokážu funkčne a dynamicky pracovať a spravovať tento systém je stále pomerne málo. Nie vždy musí byť správcom systému učiteľ informatiky. Stačí sa poobzerať vo vlastnej dedine či meste, určite sa vždy nájde nejaký študent strednej či vysokej školy čo par krát za mesiac aktualizuje software, pripadne vyrieši nejaké problémy. Taktiež musí niekto zaškoliť učiteľov, ktorým sa vo väčšine o výučbe pomocou informačných technológií ešte ani nesnívalo (česť výnimkám). Ďalší problém môže nastať pri edukačných programoch (rôzne výučbové programy, slovníky a pod.). Tie sú výlučne dodávané pre systém Windows. Emulácia nieje vždy možná. Škola by sa ani nejakým násilným spôsobom nemala snažiť prejsť na opensource platformu. Ak má dobre licencovaný komerčný operačný systém a ľudí pre jeho správu nieje nutné na Linux prechádzať.

A čo samotní užívatelia – v našom prípade žiaci? Určite postrehnú nejaký vizuálny rozdiel. Väčšinou stačí jednoducho nakonfigurovať menu KDE či GNOME, povytvárať linky na disky a mechaniky a hotovo. Treba si uvedomiť, že v tomto veku je človek ešte chápavý a pracovať v novom prostredí nebude žiadnym problémom.

Na túto tému by sa dalo toho popísať naozaj veľa. To ešte nehovorím o nasadení opensource v štátnej správe, otvorenej výmene dát, dokumentov a pod. O tom niekedy na budúce.