Tomu poviem šok na slovenskej start-up scéne. Že sa objavý unicorn (firma s hodnotou nad 1 miliardu amerických dolárov) asi nečakal nikto. Veď pre porovnanie ESET je firma s ročným obratom asi 500 miliónov eúr.
Rokovania o kúpe prebiehali od asi Vianoc, kedy founder Štefan Homôľka, zo startupu Baterryl prišiel s priam geniálnym nápadom na alternatívnu výrobu elektrickej energie. Ide o doteraz nevyužitý spôsob generovania elektrického prúdu v alkalických článkoch mechanickým pohybom ukončený tupým nárazom. Práve pri takomto pohybe vniká v galvanickom článku zbytková energia.
Dohoda o akvizícii už bola zverejnená a mimoriadne aj jej hodnota. Čo je celkom nezvyklé. Naviac padlo aj ďalšie tabu a to, že nápad nemá žiadnu hodnotu. Lebo Musk kúpil vlastne samotný nápad. Známy bulvárny a politický online magazín Startitup priniesol v rozhovore s founderom Homôľkom viac informácií. Keďže ide o platený rozhovor vyberám pre vás z neho pár zaujímavostí.
„Bolo to na Prvý sviatok vianočný. Chcel som prepnúť koncert Heleny Vondráčkovej v TV, keď v diaľkovom ovládači prestali fungovať baterky. Žiadne náhradné v dome, obchody zavreté. Tak som doň niekoľko ráz udrel a stihol som prepnúť tesne pred tým, než zaznela Dlouhá noc. V tom mi to došlo – čo ak by sa pomocou pár dobrých rán dali dobiť aj iné zariadenia?“
Štefan Homôľka tú noc nevedel podľa jeho slov ani oka zažmúriť. Ako s úsmevom na tvári hovorí, tá „Dlouhá noc“ ho dobehla takýmto spôsobom. Ďalší deň na Štefana sa podelil so všetkým s kamarátmi v krčme, kde bol zhodou okolností aj susedových Paľko. Ten robí v Bratislave a prišiel domov na sviatky. Na nemenovanom úrade sa stará o PC úradníkov. Minulé Vianoce rozprával ako na týchto PC po večeroch ťaží Bitcoin. Všetko malo už rýchly spád, ako Homôľka pre online magazín popisuje.
„Paľko mi vysvetlil, že som ten founder a on bude CTO. Napísal za mňa na cez sieť X priamo Muskovi na čo som prišiel. Ten bol nadšený. Že v tom vidí potenciál potvrdilo aj to, že ihneď ukončil plánovanú rekonštrukciu Gigafactory v Mexiku. Elektromobily tak čaká úplná revolúcia, ako budú dobíjané.“
Predať len nápad zo Slovenska je obrovská vec. Zdá sa, že tu spolupráca nekončí. Prvým zariadením do ktorého bude technológia startupu Baterryl integrovaná bude automobil Tesla Y model 2 určený pre trh východnej Európy a subsaharskej Afriky. S testovaním sa začne na Slovensku. Ako na záver rozhovoru dodáva so šibalským úsmevom Homôľka „vďaka mizernej kvalite našich ciest a nárazom do výmoľov bude možné jazdiť s takýmto dobíjaním batérií úplne zadarmo“. Baterryl s vydaním správy zaželal aj prvý apríl.