Toto asi čakal málo kto a podľa vyjadrení zamestnancov asi tí najmenej. Spoločnosť International Business Machines Corporation (IBM) oznámila, že sa dohodla na kúpe Red Hat za viac ako 34 miliard dolárov. Nie, že by sa o tom, že je Red Hat na predaj nehovorilo – práve naopak, ide o tému, ktorá sa rieši posledne dve desaťročia. No málo kto by asi čakal predaj firmy, ktorá je aktuálne finančne na vrchole a prekonáva všetky prognózy.

Big Blue tak chce byť jednotkou v poskytovaní hybridného cloudu. Práve v tomto segmente sa očakáva najzásadnejší rast globálne. Z pozície svetovej štvorky vo verejnom cloude bolo IBM vyšachované Alibabou.

Situáciu upokojuje IBM tak aj Red Hat vo svojich tlačových správach a aj výkonný riaditeľ Jim Whitehurst na blogu. Je to pochopiteľné nakoľko ide o pomerne zásadný krok vo svete Linuxu a open-source, kde Red Hat platí za jednotku.

wide

Priznám sa, že nie som nadšený. IBM je pohrebisko firiem, stačí si prejsť zoznam ich akvizícii. Aj keď Red Hat má zostať ako samostatná jednotka v rámci IBM, tak si povedzme na rovinu, že toto zvykne fungovať prvých pár rokov. Nemyslím si, že bude siahnuté na RHEL (za rok 2017 mal Red Hat 5965 zmien v kerneli, čo je 7.2% - IBM 3359 zmien čo predstavuje. 4.1%), OpenStack či OpenShift no inde by som sa o budúcnosť obával. Na druhú stranu vždy ešte mohol skončiť v pazúroch firiem ako Oracle alebo Microsoft. Práve s druhou spomínanou spoločnosťou sa pekne dopĺňajú a snažia si nekonkurovať – tam by som si tipoval najviac, že príde k pohlteniu.

Určite teraz nenastane nejaké obrovské preinštalovávanie serverov zo strany zákazníkov. Produkty Red Hatu tu ešte nejaké desaťročie s nami určite budú. Či ale aj neskôr ukáže asi až čas a som fakt zvedavý ako tomu bude. Myslím, že v našom regióne je to ešte viac emočné nakoľko Brno je len kúsok od nás.