Myslím, že uja Klobásu absolútne netreba nikomu hlbšie predstavovať. Na toto pokojné obdobie som si nechal na recenziu túto chuťovku. Mimochodom Knihu roka 2011 a ja len dodám, že si to zaslúží.

Julo Satinský bol bez pochýb bonviván a reprezentant generácie, ktorá bohužiaľ bez náhrady odchádza. Celkom ťažko by sa preto dalo veriť, že tento lev rôznych salónov a revue bol vášnivý turista. No je to naozaj tak.

Z jeho výletov, ktoré poctivo pre seba zaznamenával vynikla kniha Expedície 1973 – 1982. Na svedomí ju má jeho dcéra Lucia, ktorá denníky spracovala do knihy a ponúkla čitateľom. Mapujú jeho cesty po Československu ale aj po Alpách. Prvé čo určite čitateľa zaujme je spracovanie knihy – doslova má pocit ako keby držal v ruke pôvodné denníky, musím povedať, že ide o graficky snáď najkrajšie spracovanú publikáciu, akú som kedy čítal. Nechýbajú poznámky, lístky, mapy, náčrtky a presné údaje o vzdialenostiach ale aj čase jednotlivých túr.

Kniha veľa vypovedá o Satinského živote, jeho tak osobitom humore a vyjadrovaní. Veselé príhody a trefné spoločenské poznámky. Tak isto vypovedá o spoznávaní nových ľudí, čo mu absolútne nerobilo žiaden problém. Občas až príliš intímne. Tu by odporcovia mohli povedať, že ide o zásah do súkromia a tieto poznámky nevznikali za účelom verejného publikovania. Na druhú stranu by to bola obrovská škoda. Okrem rodinných príslušníkov mu spoločnosť robili Vlado Bednár, Tomáš Janovic, Karol Mičieta a Peter Oravec.

Zaujímavosťou je, že všetky tieto expedície je možné absolvovať aj dnes bez väčších problémov. Ak si do rúk zoberiete mapu, alebo ju otvoríte v internetovom prehliadači tak budete milo prekvapený, že ide o stovky kilometrov. Prejdených pešo. A za to si pán Satinský určite obdiv zaslúži. Ak hľadáte presného turistického sprivodcu tak to nebude kniha pre vás, ak sa chcete ale dozvedieť niečo viac o živote veľkého umelca jeho vlastnými slvami tak po Expedíciách určite siahnite. Zoženiete ich napríklad aj na abcknihy.sk.