Vlog


Sleduj ma


Twitter


Július Satinský - Expedície 1973 - 1982

Myslím, že uja Klobásu absolútne netreba nikomu hlbšie predstavovať. Na toto pokojné obdobie som si nechal na recenziu túto chuťovku. Mimochodom Knihu roka 2011 a ja len dodám, že si to zaslúží.

Julo Satinský bol bez pochýb bonviván a reprezentant generácie, ktorá bohužiaľ bez náhrady odchádza. Celkom ťažko by sa preto dalo veriť, že tento lev rôznych salónov a revue bol vášnivý turista. No je to naozaj tak.

Z jeho výletov, ktoré poctivo pre seba zaznamenával vynikla kniha Expedície 1973 – 1982. Na svedomí ju má jeho dcéra Lucia, ktorá denníky spracovala do knihy a ponúkla čitateľom. Mapujú jeho cesty po Československu ale aj po Alpách. Prvé čo určite čitateľa zaujme je spracovanie knihy – doslova má pocit ako keby držal v ruke pôvodné denníky, musím povedať, že ide o graficky snáď najkrajšie spracovanú publikáciu, akú som kedy čítal. Nechýbajú poznámky, lístky, mapy, náčrtky a presné údaje o vzdialenostiach ale aj čase jednotlivých túr.

Kniha veľa vypovedá o Satinského živote, jeho tak osobitom humore a vyjadrovaní. Veselé príhody a trefné spoločenské poznámky. Tak isto vypovedá o spoznávaní nových ľudí, čo mu absolútne nerobilo žiaden problém. Občas až príliš intímne. Tu by odporcovia mohli povedať, že ide o zásah do súkromia a tieto poznámky nevznikali za účelom verejného publikovania. Na druhú stranu by to bola obrovská škoda. Okrem rodinných príslušníkov mu spoločnosť robili Vlado Bednár, Tomáš Janovic, Karol Mičieta a Peter Oravec.

Zaujímavosťou je, že všetky tieto expedície je možné absolvovať aj dnes bez väčších problémov. Ak si do rúk zoberiete mapu, alebo ju otvoríte v internetovom prehliadači tak budete milo prekvapený, že ide o stovky kilometrov. Prejdených pešo. A za to si pán Satinský určite obdiv zaslúži. Ak hľadáte presného turistického sprivodcu tak to nebude kniha pre vás, ak sa chcete ale dozvedieť niečo viac o živote veľkého umelca jeho vlastnými slvami tak po Expedíciách určite siahnite. Zoženiete ich napríklad aj na abcknihy.sk.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Ako tvoriť produkty, ktoré budú ľudia milovať | VLOG #44

Može sa zdať, že robiť technologické produkty je celkom ľahké a s veľkým potenciálom na úspech. Veď spoločnosti ako Amazon, Google, Facebook, Netflix

Black Friday a Cyber Monday 2018 pre geekov

Pokiaľ ide o „nákupné sviatky“ ako Black Friday a Cyber Monday som pomerne skeptický a opatrný. Bez porovnávača cien sa neoplatí nakupovať. Tu je preh

Tak dobrí, že vás neprehliadnu | VLOG #38

Video recenzia na druhú knihu, ktorej autor je Cal Newport a vyšla vo vydavateľstve Jan Melvil Publishing. "Tak dobří, že vás nepřehlédnou"

Publikované 22.12.2012
TOPlist TOPlist