Vlog


Sleduj ma


Twitter


Keď lode ako Bratislava, Košice alebo Tatry brázdili moria

Keď sa hovorí o krivdách na Slovensku, tak pomerne často sa spomína zlikvidovanie zbrojárskeho a ťažkého priemyslu. Neefektívnosť, zastaranosť a nízka konkurencie schopnosť po otvorení trhu sa nespomína. Na druhú stranu Československo malo aj segment o ktorom sa nehovorí, no bol v čiernych číslach. Tým bola námorná doprava.

Vždy bolo pre mňa záhadou ako to, že v Čechách je toľko dobrodruhov a námorníkov. Ako to, že děda Lebeda z večerníčkového seriálu Jája a Pája bol vysloužilý námořník a možno aj prvý hipster. Námorníci v našich zemepisných širkach sa datujú od Rakúsko-uhorska. Možnosť plaviť sa pod vlastnou vlajkou štátom bez mora zaručovala až Versaillská mierová dohoda.

Počas prvej Československej republiky to využíval hlavne súkromný sektor, najznámejšími podnikateľmi sú Legiobanka a Baťa. V roku 1919 malo Československo prístavný pás v Štetíne a Hamburgu, v prenájme na 99 rokov. V roku 1924 už bola prístavom Praha.

Skutočne moderná doba v námorných plavbách prichádza až v roku 1952 kedy vznikol podnik Čechofracht. Tu pomohlo, že Čínska ľudová republika nebola členom OSN a nemohla prevádzkovať vlastnú námornú prepravu. Československo tak pre Čínu takúto dopravu zabezpečovalo. Čechofracht Praha sa v roku 1959 pretransformoval na akciovú spoločnosť a vznikla Československá námořní plavba (ČNP) , neskôr na Slovensku Československá plavba Dunajská (ČSPD). O ďalší rok sa spomínaná Čína stala členom OSN a tak prišlo k vyrovnaniu. Ďalej si už ČNP kopala sama za seba.

Bratislava

Keďže republika bola orientovaná smerom na východ tak obchod a preprava prebiehali práve v tomto duchu. Čiže opäť Čína či Kuba. Lode sa buď kupovali alebo vyrábali v krajinách, ktoré mali morské prístavy (Poľsko, Juhoslávia a pod.). No a lode mali aj niekoľko afér a boli zadržané, keď prevážali zbrane. Kapitolou samou o sebe bol výber posádky, nakoľko plavba bola do istej miery únikom a slobodou.

Čo do počtu ČNP prevádzkovalo celkovo 44 námorných lodí, ČSPD 7 lodí (flotila). Z pohľadu biznis modelu to boli dobré čísla - za viac ako 30 rokov existencie (1959-1990) bola ročná návratnosť 13,7%. Priemerne sa teda náklady na vrátili za 7,3 roka pri životnosti lodi 15 rokov - teda dva krát.

Orava II

Situácia sa výrazne zmenila po rozpade východného bloku – zmenil sa ako trh, normy tak aj pláca podľa medzinárodných štandardov. ČNP to ale ustála vďaka reštrukturalizácii. Treba ešte povedať, že v dobe najväčšej slávy bolo Československo najväčším námorným dopravcom z krájín bez mora na svete.

Čo nakoniec Československú námořní plavba zabilo? Privatizácia. Privatizácia funkčnej a ziskovej spoločnosti. V roku 1995 sa majoritným vlastníkom stáva spoločnosť priamo prepojená na Harvardské investičné fondy neslávneho Viktora Koženého. V roku 1998 sú lode rozpredané a spoločnosť v krachu. Námorníci tak skončili, alebo prešli pod nových vlastníkov. Tak Československo resp. už Česká republika prišla o svoju jedinečnú námornú históriu.

Vlajka ČNP

Myslím, že ide o mimoriadne zaujímavé informácie a kapitoly z našej spoločnej minulosti. O ktorých sa vie fakt málo, alebo priam vôbec nič. Ešte stále sú tu ale pamätníci a aj niekoľko zaujímavých zdrojov, hlavne je to mimoriadne podrobný web namorniplavba.cz z ktorého sú aj fotografie v článku.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Hlavný hygienik určí v ktorých častiach jedného bazéna sa môže čúrať

Leto sa nám pomaly končí. A tak ako nemáme pamäť na to čo spravili alebo nespravili politici sa zdá, že jeden a pol roka od začatia celosvetovej pandé

Rodovo neutrálny jazyk, pracovné inzeráty a skratky

Pracovné inzeráty na štýl "Prijmeme mladú, atraktívnu ženu na post asistentky. Máš menej ako 35 rokov a chuť pracovať s nasadením? Potom hľadáme

Zomrel Braňo Rác – bloger a legenda slovenského internetu

Človek môže napísať tisíce článkov, no niektoré veci sa aj tak píšu veľmi ťažko. Tento raz bol poslom zlých správ eMDi, ktorý mi poslal nostalgické vi

Publikované 03.09.2015

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist