Vlog


Sleduj ma


Twitter


Koniec jednej legendy – Winamp po 15 rokoch končí

Je to tak – prehrávač, ktorý si pamätám a spájam s mojimi začiatkami s PC po neuveriteľných 15 rokoch končí. Správa sa objavila dnes s vydaním verzie 5.66. Ak sa hrabem ďalej v histórii, tak je dosť možné, že to bola aj jedna z prvých aplikácii, ktoré som si na PC s Windows nainštaloval. Bol rok 1998.

Za týmto audio prehrávačom stála firma Nullsoft, s lamou v pozadí a jedným trackom v playliste po jeho nainštalovaní. Winamp bol freeware a vedel prehrávať MP3 formát, ktorý vtedy zažíval svoj boom. Pri firme sa ešte zastavím – tá bola na prelome milénia predaná AOL a až do dnešných dní tam patrila. Zaujímavé je, že Nullsoft stál aj za P2P klientom Gnutella.

Koniec jednej legendy – Winamp po 15 rokoch končí

Ale späť k prehrávaču. Spočiatku malý a jednoduchý prehrávač sa začal meniť – prvé grafické zmeny sa objavili s verziou 3, nasledovala verzia 5. To už bol Winamp nie len hudobným prehrávačom ale komplexným riešením pre multimédia. Spomínaná majoritná verzia 5 vyšla v roku 2003 a v podstate v tejto vetve sa prehrávač držal ďalších desať rokov.

Dovolím si tvrdiť, že išlo o fakt mega obľúbenú aplikáciu. Svedčili o tom prvé miesta v sťahovaniach na weboch, ktoré sa venovali freeware a shareware. Hovorilo sa o klone aj pre ďalšie systémy – pre Mac nebol nikdy uvoľnený, pre Linux sa robili kópie ako XMMS. Winamp sa dostal aj na Android a podporoval synchronizáciu s desktopovým klientom.

Je pravda, že posledných 8-10 rokov ho nepoužívam, no určite si zaslúžil minimálne túto spomienku. To nevravím o nostalgii, ktorá ma chytá pri tom ako v pamäti lovím noci strávené nad jeho rôznymi pluginmi a neustálym obmieňaním skinov.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Unboxing Urbanears Plattan 2 Bluetooth | VLOG #53

Prečo som si vybral opäť slúchadlá od Urbanears? Aké boli dve generácie Sony? Viac na túto tému prezradím v tomto unboxing videu.

15 najlepších hudobných vecí za rok 2018

Prepad. Tak by sa štatisticky dalo pomenovať to, čo sa u mňa udialo s hudbou v roku 2018. Presnejšie o 60 menej ako v roku 2017. Znie to možno trocha

EÚ má kvótu na video obsah – z jej produkcie ho musí byť aspoň 30 %

Európskym parlamentom prešla smernica, aby všetky audiovizuálne platformy prinášali 30 percent obsahu vyprodukovaného v EÚ. Ak prejde Radou, tak začne

Publikované 20.11.2013

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist