Nový operačný systém Microsoft Windows Vista tu je už niekoľko mesiacov a ja som sa mu ešte nestihol venovať. Myslím tu na blogu. Samozrejme že sa zaujímam o každú technickú novinku, preto som nemohol ani tento systém obísť. Dosť ľudí sa ma pýta na môj názor na tento operačný systém. Prvé vážnejšie stretnutie prišlo s testovacou verziou MS Windows Vista RC1.

Bolo to ešte pred masívnou mediálnou kampaňou a ja som nechápal prečo by som mal kričať WOW. Naozaj. Ani po príchode finálneho produktu. Stovky featur, ktoré boli prezentované ako jedinečné a veľmi potrebné som buď poznal z iných systémov alebo sa jednoducho dali pridať inými externými nástrojmi. Toľko z pohľadu GUI. Čo ma teší je, že Microsoft sa začal seriózne venovať bezpečnosti. No veľa vecí si robí po svojom.

Ak očakávate nejaké brutálne chválospevy alebo kritiku asi vás sklamem. Z môjho pohľadu je Vista len ďalší operačný systém, ktorý musím nasadzovať a učiť sa sním pracovať – nie preto, že by som po ňom túžil ale preto, že technologický vývoj ma k tomu núti. V žiadnom prípade som poň nebežal do obchodu a nevystál si dlhú radu medzi ostatnými „nažahvenými“ zákazníkmi. Práve naopak – zostávam verný (okrem iného) XP SP2 Pro. Jednoducho preto, lebo som spokojný a nemám potrebu a ani dostatočne výkonné hardvérové vybavenie. O rok, či dva bude situácia odlišná. Smutné je, že Microsoft sa snaží užívateľov odlákať od svojho najúspešnejšieho produktu na iný – novší.

Zhrnuté a podčiarknuté: ak ste zo svojím operačným systémom spokojný nevidím akýkoľvek dôvod prečo by ste si mali kupovať samostatne nový OS. Ak však máte možnosť výhodne z nejakým novým hardvérom kúpiť aj Vistu v pre vás optimálnej edícii nevidím v tom nič zlé.