Vždy ma lákali alternatívne operačné systémy, možno aj preto som sa dostal k linuxu o niečo skorej ako k systému od Microsoftu. Jedným z nich ktorý som zaznamenal pred vyše desiatimi rokmi je aj Haiku.

Aby som bol presný, vtedy ešte niesol systém názov BeOS. Keď ale bola spoločnosť Be, Inc. pohltená Palm-om (a ten o desať rokov neskôr HP) viacmenej ustal vývoj tohto systému. Kvôli licencii na na názov, ktorý už patril Palm-u sa projekt ďalej vyvíjal pod názvom Haiku.

Odčlenenie od oficiálne vetvy BeOS umožňovala otvorená licencia, ak by sa tan nestalo tak projekt s najväčšou pravdepodobnosťou zanikne. V roku 2003 vznikla nezisková organizácia Haiku, Inc., ktorá koordinuje celý projekt.

Haiku si od začiatku kládol za cieľ byť binárne kompatibilný s BeOS. Momentálne je operačný systém vo verzii alpha. Prvá bola vydaná v septembri 2009, ďalšia v máji 2010 a posledná 20. júna tohto roku – ide o verziu R1 Alpha 3. Tá má opravovať 950 chýb od predchádzajúcej verzie.

Momentálne je jediná podporovaná platforma x86. Svojou filozofiou má Haiku najbližšie k unixovým operačným systémom. Používa modulárny hybridný kernel a fork z NewOS.

Haiku je zaujímavý projekt aj keď sa o ňom zrovna veľa nevie. Je pomerne hardverovo pomerne nenáročný, stabilný a graficky pekne spracovaný.  Pokiaľ máte chuť môžete si ho vyskúšať – ak sa vám nechce inštalovať ho (hlavne teda hľadať kompatibilné železo) môžete skúsiť pripravený image napríklad pre Virtualbox. Všetky potrebné informácie sú na domovskej stránke projektu haiku-os.org.