Dve chyby, označené ako „veľmi kritické“, boli v sobotu objavené v jadre internetového prehliadača Mozilla Firefox. Obe chyby podľa viacerých zdrojov umožňujú spúšťať nebezpečné kódy na počítačoch používateľov a týkajú sa všetkých verzií Mozilla Firefox.

Prvá chyba umožňuje inštalovať softvér z nebezpečných zdrojov – maskujúc sa za oficiálne „bezpečné“ stránky Mozilla Foundation, odkiaľ prebieha napríklad aj inštalácia doplnkov do internetových prehliadačov či grafických modifikácií.

Druhá chyba súvisí s nesprávnou interpretáciou JavaScript kódu, ktorým sa priradzujú ikony webovým stránkam (takzvané favicons). Táto chyba tiež umožňuje spúšťanie cudzích nebezpečných kódov, no ochrana proti nej je jednoduchšia – stačí v nastaveniach prehliadača vypnúť podporu JavaScriptu. Dočasnú ochranu proti prvej opisovanej chybe uskutočnila sama Mozilla Foundation – zablokovala možnosť inštalovať rozšírenia priamo z vlastných stránok a podľa vlastných slov na odstránení chýb sa intenzívne pracuje. Napriek závažnosti chýb zatiaľ nebolo hlásené ich zneužitie.

Zdroj itnews.sk