Čo si vybavíte keď sa povie štátny web? U mňa je odpoveď v dvoch rovinách. Tá prvá je technicko informačná – väčšinou ide o stránku, ktorá ma look 90. rokov a je navrhnutá tak, že ju asi vie ovládať len ten kto ju vymyslel. V tej druhej rovine – finančnej - ide o synonymum pre „za veľa peňazí málo muziky“.

V tej druhej rovine som sa už vyjadroval v článku Tvorba štátneho webu by mala byť česť a nie výhra v lotérii. Čo sa dá ale robiť s tou prvou? Teraz nemyslím len peknosť webu, ale jeho ovládanie, prívetivosť, zrozumiteľnosť ale aj jednoduchosť s akou sa dá dostať ku konkrétnym informáciám. To nehovorím o rôznych položkách v menu, ktorých názvom rozumie len úzky okruh ľudí.

Je možné zmeniť štátne weby tak aby naozaj boli pre občana?

To sa nedá. Áno táto iniciatíva začiatkom tohto roku celkom vzbudila záujem médii, veď keď sa jeden deň zídu ľudia, pre ktorých je denným chlebíčkom UX a dizajn aby nielen mudrovali, ale aj vylepšovali štátne weby tak to stojí za pozornosť. Odvtedy iniciatíva pokročila a je tu web lepsie.statneweby.sk.

Momentálne je možné nahlasovať nie len chyby ale aj námety na zlepšenia na stránkach, ktoré sa zapojili. Aktuálne sú to Bratislava.sk, Presov.sk, Daňový portál a Košický samosprávny kraj. Prípadne sa dá hlasovať už za nahlásené veci a sledovať, či boli vyriešené.

Čo sa dá projektu vyčítať? Málo zapojených webov – najmä ak si človek uvedomí, že treba presviedčať ľudí, ktorí ich majú na starosť, že iniciatíva im chce len dobre. Web mi príde príjemný a jednoduchý – treba naň nahnať viac ľudí aby sa vyjadrovali a reportovali. Možno by som neskôr pridal aj štátne weby, ktoré sa priamo nezapojili a skúsil na ne vyvíjať nátlak, ako to v inej sfére robí odkazprestarostu.sk. Teší ma, že niekto má silu riešiť veci tam, kde sa zdá, že pravidlá hry sú nemenné.

Takže, nepýtaj sa čo štátny web spravil pre teba, ale čo si ty spravil pre štátny web. Stačí sa (anonymne) prihlásiť a vyjadriť. Môže to byť už jednoduchšie?