Som sa konečne dokopal k tomu aby som si k môjmu digitálu (Fuji S5500) zadovážil nejaký statív. Výhody tohto jednoduchého zariadenia sú zrejmé každému, kto sa digitálnej fotografii venoval čo len chvíľku. Ide o neodmysliteľnú pomôcku pri fotení v noci, fotení panorám či fotení so zoomom. Doteraz som pre takéto fotografovanie využíval rôzne architektonické prvky (stĺpiky, plynové a elektrické rozvodne) či prírodné prvky (skaly, peň) a podobne. Lenže nie vždy je niečo podobné po ruke. Do nevýhod statívu môžeme zarátať snáď len to, že jeho nosenie nieje vždy príjemné kvôli jeho hmotnosti a rozmerom. Treba ho mať pripravený vždy v správny čas – za sekundu ho nezložíte. Tak isto vás sním nepustia len tak na nejaký hudobný koncert či festival. Tam budete radi keď sa vám podarí dostať fotoaparát nie to ešte statív.

Keďže som nejakú klasickú jednoduchú trojnožku v pláne odvtedy čo som kúpil digitál - lenže vždy išla bokom - rozhodol som sa to teraz napraviť. Dlhšiu dobu som uvažoval nad rôznymi značkami, cenovými reláciami a podobne. Lenže čas uteká, slniečko svieti, je čo fotiť tak som sa rozhodol že si ho zadovážim a basta. Dostal som typ, že zaujímavý a dobrý statív majú aj Lidly. Príliš reálne som to nevidel, očakával som nejaký šmejd. Tak som sa dal priamo v predajni na niekoľkominútové testovanie a skúmanie a nakoniec som si statív za 799 Sk odnášal z úsmevom domov. Ako to pri výrobkoch z takýchto prevádzok chodí je mimoriadne ťažké zistiť o aký značku ide. Podarilo sa mi vygúglovať, že tento zázrak vyrobila spoločnosť Paget Trading Ltd. zo sídlom v UK. Model má označenie Z18695.




Ide o klasickú trojcestnú trojnožku. Primárne je určená pre kamery a fotoaparáty. Samozrejme je možné aj iné použitie: stojan na reproduktor, či mikrofón. Hmotnostne je statív obmedzený na zariadenia do 2,5 kilogramu. V zloženom stave má dĺžku 42 cm. Rozložený do najnižšej veľkosti 38 cm. Keď v vytiahneme všetky tri teleskopické časti nôh výška statíva je 95 cm. Túto veľkosť je možné ešte zväčšiť kľukou na 114 cm a zafixovať skrutkou. Fotoaparát sa do hlavy upevňuje pomocou rýchlouzáveru, ktorý sa napevno nakrúti na závit fotoaparátu. Hlavou možno pohybovať s rukoväťou horizontálne okolo celej osi statíva t.j. 360 stupňov. A od – 90 do + 60 stupňov vertikálne. V každej polohe je možné hlavu pevne zafixovať skrutkami. Som rad, že aj pri tomto neznačkovom modeli je možné vytočiť fotoaparát do zvislej polohy a fotiť tak na „stojáka“.

Čo sa týka výbavy tak okrem statívu v noname krabici nájdete ešte slovenský rýchlo návod na použitie a nosnú tašku. Práve taška je asi jediná časť, ktorá svedči o tom, že ide o amatérsky statív. Jej vyhotovenie je prakticky na nosenie nepoužiteľné, jediné pred čím chráni je prach, piesok a poškrabanie. Mne vydržala dva výlety potom sa roztrhala. Za to statív funguje 100 percentne, nešetril som ho nijakým spôsobom, použil som ho už ako v rašelinovej tak aj pieskovej pôde a nesklamal. Doma som ho skúšal na vyhotovenie domácej fotografie na preukážku na vlak a bola to jedna radosť. Takto by som na seba musel stavať niekoľko krabíc a kníh aby som dosiahol podobný výsledok. No a s takou „babylonskou“ vežou nieje vôbec zaručený (: Ak je fotografia vašim relaxom, potešením či chcete skúsiť experimentovať alebo si z letných aktivít priniesť pekné ostré fotky kúpa statíva za to stoji. Aj to jeho nosenie pri sebe.