Matovič a Remišová dnes oznámili, že by zo zamestnancov Wirecardu urobili štátnu IT firmu v Košiciach. Je to dobrý nápad, alebo nie? Wirecard je (bola) Nemecká spoločnosť, poskytujúca finančne služby globálne. Po tom čo sa prevalilo, že má manko 1,9 miliardy eúr bol zatknutý jej riaditeľ.
Wirecard má Slovensku v Košiciach pobočku v ktorej pracuje asi 300 ľudí. A práve o týchto ľudí má štát záujem. Čo treba podotknúť je, že zo strany štátu nejde o kúpu Wirecard Slovakia. Ide o pracovnú ponuku pre jej zamestnancov.
Štátne IT
Povedzme si na rovinu, že štátne IT je kapitola sama o sebe o ktorej som aj tu popísal za viac ako 15 rokov až až. Jedným svetom sú ľudia s tabuľkovými platmi, ktorý sú zamestnancami štátu. Bol som viac ako tri roky v akciovke, ktorej 100% majiteľom je štát. Za tú dobu som zistil, že sa tu dajú nájsť tri skupiny ľudí: takí čo potrebujú a chcú prácu, takí čo hrajú na istotu dlhodobej práce. No a nakoniec zopár ľudí, ktorí doslova kúzlia a pokúšajú sa veci robiť na kolene, aby fungovali a naozaj majú záujem aby sa aj niekam pohli.
No a potom sú tu externí dodávatelia s dodatky k zmluvám, servisnými zmluvami a vopred vyhranými tendrami. Všetko to nechutné od čoho treba štát očistiť. Aktuálne náklady na štátne IT sú pol miliardy ročne. No najsmutnejšie na tom je, že ako výsledok to nefunguje.
Služby v kvalite za akú si platíme nemáme
Tu ako najväčší problém vidím, že štát nevie robiť zadania, nemá dlhodobú víziu a ciele. Nemá ľudí, ktorý by vedeli takéto veci plánovať, manažovať. Toto sú oblasti v ktorých je súkromná sféra neporovnateľne ďalej.
Záchrana alebo príležitosť?
Čiže to, že štát chce získať 300 takýchto ľudí vnímam skôr ako príležitosť, ako sa k takýmto ľudom dostať. Je to pragmatické a verím, že aj hunteri už nejaký mesiac poľujú na talenty z košickej pobočky.
Určite to nevnímam ako záchranu. Niesu to baníci. Ide o pozície, ktoré netreba zachraňovať a komerčná sféra by ich zhltla. Veď Slovensku chýba 13 tisíc IT špecialistov, stav sa bude zhoršovať. Možno nie všetkých na východe, ale asi nie je odbor v ktorom je menší stres zostať nezamestnaný.
Aj preto musím na otázku z nadpisu odpovedať z dostupných informácií skorej nie. Vyzerá to totiž tak juniorsky startupovo, že tu je riešenie ku ktorému sa ide hľadať problém. Ak si odmyslíme flexibilitu ľudí na pozíciach ako projektoví manažéri, tak nevieme, či pozície a technológie sedia na to čo štát teraz outsourcuje. V niektorých prípadoch môže ísť o doslova rekvalifikáciu.
Plat
Či chcem alebo nie, tak toto je alfa-omega. Platy v štátnej správe sú hrôza. Neviem si predstaviť, že by „špičkoví IT profesionáli“ zaň išli pracovať. No a ak by predsa len platy boli na úrovni súkromnej sféry, tak to bude jednak nefér voči terajším ITčkárom vyplácaných štátom. Zároveň môže prísť k porušeniu zásady rovnakého zaobchádzania v odmeňovaní s právnou dohrou. Podobná situácia už nastala pri sudcoch.
Verím, že štát môže byť dobrým dodávateľom služieb – zoberme si také GOV.UK. Ale nie takýmto spôsobom. Bez zadania, bez kompetencií, bez z legislatívy, bez debaty. Jano Suchal dobre napísal, že problém štátneho IT je, že nevieme efektívne obstarávať, nevieme robiť dobré zadania, na strane štátu nie sú projekťáci, ktorí by dokázali dupať na krk dodávateľom, aby dodali čo treba poriadne a zbytočne nič viac navyše. Ak toto funguje, je jedno či je dodávateľom štátna alebo súkromná firma. Ale bez tohto je nám štátna IT firma so špičkovými programátormi a DevOps špecialitami k ničomu.