Na nete som objavil celkom zaujímavý CMS. Ide o Mambo. Oficiálny web sa nachádza na adrese mambo.com. Celý sytém slúži na komplexnú tvorbu portálov a je škálovateľný pomocov modulov/komponentov. Okrem tých základných ktoré sú priamo v systéme si ich desiatky môžete stiahnuť z MamboForge.net/. Na tejto stránke nájdete okrem už spomínaných modulov aj už vo väčšine veľmi pekné témy, ktorými si systém prerobíte doslova podľa vaších požiadaviek.

Mambo sa mi zdá ideálna na tvorbu weblogov či na tvorbu komerčných firemných prezentácií. Ja som sa rozhodol použiť na tvorbu stránky pre jednu nemenovanú obec Smile Na stránke sa ešte pracuje, ale ide to veľmi pekne. Aby som Mambo len stále nevychvaloval, tak sa musím priznať, že mi pomerne dlho trvalo, než som si zvykol na filozofiu tohoto CMS. Keď si však uživateľ všetko odskúša bude presvedčený, že manažovaie systému je celkom prehľadné a intuitívne. Na čom to všetko beží? pre funkčnosť Mamba budete potrebovať webserver podporujúci PHP a taktiež prístup k MySQL databáze, možno to beží aj na niečom inom ale ja som skúšal len MySQL. Inštalácia je pomerne jednoduchá:

  1. stiahnutie balíčka
  2. rozbalenie do adresára
  3. nakopírovanie na server
  4. vytvorenie databázy
  5. inštaláciu spustíte zadaním cesty k miestu kde ste súbory nakoírovali napr.: http://localhost/mambo/
  6. inštalátor si dokáže overiť dotupnosť potrebných funkcii jazyka PHP aj možnosť zapisovať do konfiguračných súborov, ak nie budete na to upozornený
  7. počas inštalácie nastavujete všetky potrebné veci: nastavenie DB servera, hesla pre admina, názov stránky a pod.
  8. po ukončení inštalácie vás inštalačný skript upozorní na to, abz ste vzmazaly inštalačný adresár ./installation

Takže to bola inštalácia v skratke, teraz môžete začat spoznávať Mambo. Chcel by som upozorniť ešte na pár vecí. Medzi jazykmi nieje slovenčina, celá inštalácia je v angličtine. Dá sa stiahnuť podpora pre český jazyk, ale ak budete chcieť mať celý systém po slovensky troška sa potrápite, určite to stojí za to. K tomuto CMS nemám žiadne väčšie výhrady, bohužial sa mi nedrí rozchodiť modul pre galériu obrázkov. Zatial som skúšal len Mambo Gallery Manager (MGM). Mambo je pod GNU/GPL licenciou.