V poslednej dobe sa dosť zaujímam o WiFi, komunitné siete a vôbec tak celkovo, takže tu je take jemné intro pre nezasvätených…

Čo je to WiFi?
WiFi je skratkou pre výraz Wireless Fidelity. WiFi je známe ako bezdrôtová sieť vo voľnom pásme 2.4GHz. Táto sieť je definovaná štandardom IEEE 802.11b pre bezdrôtové siete LAN. WiFi tiež znamená kompatibilitu medzi produktmi rozličných výrobcov, ktoré prešli príslušnými testmi. Prenosová rýchlosť je 1 az 11 Mbps. V podstate sa jedná o bezdrôtovú náhradu “káblového” ethernetu. Ako medium však niesu použité metalicke či optické kálbe, ale mikrovlny.

Ďalšie tipy bezdrôtových sietí

– štandard 802.11 – prenos 1 alebo 2 mbps na frekvencii 2.4Ghz
– štandard 802.11a – prenos 54 MBps na frekvencii 5GHz, v USA sa armada pokusa získať toto voľne pasmo pre svoje účely na detekovanie malych plavidiel a lietadiel
– dalšie moznosti su BlueTooth (sluzi na prenos na kratke vzdialenosti, metre, pouziva sa v mobilnych telefonoch a notebookoch) a IrDA (funguje taktiez len na kratke vzdialenosti, je potrebna priama viditelnost medzi zariadeniami)

Fyzické zloženie siete
– Distribučný systém (pod týmto pojmom si možeme predstaviť napríklad Internet, alebo sieť LAN ktorú chceme sprístupniť )
– Prístupový bod (hardware ktorým je distribučný systém šírený)
– Médium (prenosovým médiom nieje vzduch ale rádiová vlna)
– Klient (zariadenie pre ktoré distribuujeme distribučný systém)

Hardware
– AP (Access Point – prístupový bod) je v podstate pripojovacie zariadenie, na ktoré sa pripojujú klienti alebo ďalšie access pointy
– klientské (koncové) zariadenia reprezentujú PC karty (PCMCIA) pre notebooky èi PDA, interné karty (PCI) a externé zariadenia (pripojenie pomocou USB). Dvaja klienti môžu spolu komunikovať v režime peer to peer (rovný z rovným). Tento režim je v bezdrôtovej terminológii označovaný ako Ad-Hoc

Software
Základny software sa dodava ku klientskému aj AP zariadeniu. Väčšinou sa jedná o ovládače pre daný operačný systém (Linux, Windows, *BSD,..) a nejakú utilitku pre managment zariadenia. Na stránkach výrobcov sa často dá stiahnuť aj najnovší firmware pre konkrétne zariadenie.

Výhody/nevýhody
Bezdrôtové siete boli pôvodne navrhnuté pre historické budovy, alebo miesta kde sa nedajú ťahť klasické káble. Zlacnením čipsetov na WiFi zariadeniach sa táto technológia stala základom pre novobudované komunitné siete

  • pomerne jednoduché budovanie siete
  • mobilita
  • cena
    – zarušenosť pásma vo väčších mestách

Záver
Aj keď ste v tomto článku možno nenašli nič podstatne, mal to byť naozaj len taký jemný úvod do wifi a komunitnych sieti ktorým sa tu budem ďalej venovať.