Takmer každá dnešná firma má zaujímavé dáta k dispozícii – len sa k nim často nevie dostať človek, ktorý by ich využil. Nemusí ísť nutne o big data. Ako príklad uvediem maličký eshop, ktorý ma informácie o objednávkach a zákazníkoch napríklad v MySQL.

Pokiaľ má CMS tohto eshopu analytické nástroje v sebe tak máte vyhraté, ak nie tak vám ich teoreticky vie vytiahnuť programátor kúzelným SQL príkazom. Dá sa to ale aj jednoduchšie, stačí nástroj, ktorý by vás viedol výberom alebo odfiltrovaním istých dát. A toto výborne zvláda Metabase.

Metabase is the easy, open source way for everyone in your company to ask questions and learn from data

Metabase je aplikácia napísaná v Jave – osobne už toto by ma odradilo, ale Metabase tým nijako netrpí. Práve naopak, vďaka tomu ide o multiplatformovú aplikáciu. Môžete ju používať lokálne u seba, alebo si ju rozbehať ako server pre tím. Po spustení začne počúvať na porte na ktorý stačí už len nasmerovať váš internetový prehliadač.

Všetko je veľmi prehľadné a intuitívne. Následne si stačí vytvoriť Dashboard, ktorý môže reprezentovať váš projekt a pripojiť sa na databázu. Podporovaná je MySQL/MariaDB, PosgreSQL a MongoDB. Pracuje sa na podpore pre Redshift (AWS).

No a následne už vytvárate queries nad tabuľkami bez toho aby ste museli vedieť čokoľvek o SQL. Výsledky je možné si uložiť, exportovať alebo zdieľať členom v tíme. Metabase má aj dva stupňe členstva používateľov – admin a používateľ. Netreba sa báť ani modifikácie dát nakoľko ide len o čítacie operácie.

Nejaká analytika nad MySQL bola vždy peklom, povoľovať BFU prístup do DB a písať im SQL príkazy. Metabase mi dáva obrovský zmysel, naviac je to open-source, čo viac si želať.