Webu stále dominujú LAMP aplikácie, takže má stále zmysel v tomto segmente vyvíjať administračné rozhrania pre servre. Dnes by som rád v skratke predstavil jeden z nich, konkrétne Froxlor, ktorý zameraný na hostingové služby.

Začnem tým najpríjemnejším – je jednoduchý a open-source (GPL). Vyvíja sa pre distribúcie Gentoo a Debian, ale v pohode ho nainštalujete aj na Ubuntu. Pre svoj beh potrebuje Apache, ďalej MySQL alebo MariaDB a PHP. Čo sa týka PHP, tak pri použití FCGI/FPM vie pre každú doménu mať zvlášť nastavenia php.ini. Froxlor vie spravovať aj SSL/TLS pre domény, má podporu pre kvóty a vie merať aj traffic.

froxlor Server Management Panel

Poteší, že nejde len o rozhranie pre pohodlných administrátorov, ale je možné pomocou neho rozdelovať systémové zdroje pre zákazníkov. Čiže niečo ako maličký webhosting. No a ako bonus k tomu je aj ticketovací systém. Rozhranie je skinovateľné.

The lightweight server management software for your needs

Samozrejme sa Froxlor nevyrovná mocným nástrojom ako cPanel alebo Plesk, ale na na uľahčenie života môže byť dobrou voľbou. K dispozícii je aj online demo.