Nedávno správca českej národnej domény sputil testovaciu doménu, ktorá obsahovala mäkčene a dĺžne. Nielen na českom internete ale aj u nás to zdvihlo oprávnenú diskusiu či niečo takéto na internet „patrí“. Organizácia ICANN - Internet Corporation for Assigned Names and Numbers totiž dlhšiu dobu uvažuje o zavedení národných znakov (IDN) pri TLD doménach. Reakcie boli v drtivej väčšine negatívne a k tomuto názoru sa prikláňam aj ja.

Áno písanie domén v latinke by nebol problém, tie „výnimky“ by sa dali riešiť aplikáciami ako mapa znakov. Pre lokálne projekty by to malo zmysel, dali by sa tak získať určite zaujímavé domény no z globálneho pohľadu je to neprijateľné. Mne by sa určite nechcelo odniekiaľ opisovať čínske znaky v tvare rozsypanej ryže ak by som si chcel odniekiaľ stiahnuť napríklad ovládače. A celkovo myslím, že veci z globálnym dosahom by mali byť štandardizované (ako doteraz) a nie v nejakej svahĺštine. Angličtina je monopol ale prekúsnem ho.

Práve angličtina leží v žalúdku novému ruskému prezidentovi - Dmitrij Anatoljevič Medvedev sa prihovoril k svojmu ľudu aby začal používať novú doménu .рф (.rf). Informoval o tom denník The Washington Post. Rusi majú teraz k dispozícii dve národné domény a to .ru a .su (ešte po Sovietskom zväze). O tu druhú celkom dlho bojovali a stále je o ňu veľký záujem. Aj doména môže byť spôsob ako podporiť nacionalizmu a bojovať proti západu aj v tomto tisícročí.