Po dlhšej dobe nevážne zamyslenie nad linuxom, open source a komunitou. Prvá otázka je kto určuje čo je mainstream a čo alternatíva? Z ekonomického pohľadu je to podľa mňa trh. V prípade operačných systémov majorita. A tú má v oblasti osobných počítačov Microsoft zo svojimi Windowsami. Nástup linuxu bol pomalší – masívnejšie sa tento systém v oblasti desktopov začal presadzovať len v posledných rokoch. Áno je to alternatíva k mainstreamu. Ale nie jediná. Dožiera ma však večné odporúčania na fórach typu – nejde ti niečo na oknách? Kašli na Billa a prejdi na linux. Väčšinou to však píšu ľudia, ktorým tento systém nič nehovorí. Veď potom by sa mohla na komunitu hodiť škatuľka typu: nespokojný užívatelia Windows. A to nerobí príliš dobré meno (banda odpadlíkov). Tak tomu našťastie nieje, ale obávam sa že veľkého množstva mýtov okolo seba sa tak skoro nezbaví. Jedným z nich je aj to, že je vyvíjaný dobrovoľníkmi, ktorí investujú svoj voľný čas doňho a že z aplikačného hľadiska sa komerčný verziám programom nevyrovná. Samotný vývoj jadra už nieje vecou len nadšencov, v súčastnosti na jadre pracuje asi tisícka ľudí a z toho je viac ako trištvrte z nich za túto prácu aj platených. Na „tvorbe“ linuxu sa podieľajú veľké firmy ako Novell, IBM, RedHat, Sun atď. Áno existuje veľa užitočných aplikácii, ktoré sú postavené na dobrej vôli svojich autorov že im venujú svoj čas. Ale keďže do linuxu sú investované stále väčšie peniaze a jeho podiel neustále stúpa príde mi divné brať ho len ako alternatívu.

Môj prechod od Windows nebol tiež jednoduchý. Človek sa konečne niečo naučil a teraz sa má učiť niečo nové? Tak ma napadá, že od môjho prvého kontaktu s týmto systémom ubehlo viac ako desaťročie. Vtedy som linux naozaj vnímal len ako alternatívu, či riešenie vhodné pre server. Všetko sa vyvíja a napreduje a na poli informačných technológii to platí aj desaťnásobne. Za ten čas môžem s čistým svedomím povedať, že ide o systém ktorý perfektne zvláda všetko, čo k mojej práci ale aj zábave potrebujem. Napriek celému tomu pokroku ide stále o systém ktorý sa treba učiť používať. Nejaký problém sa vždy nájde, no zároveň takmer vždy existuje nejaké riešenie. Toto je často kameňom úrazu, že doteraz nebol vynájdený „bezúdržbový“ operačný systém. Nováčikovia sa sťažujú, že je toho veľa na učenie a radšej zostanú pri Windows. Každý kto vie Windows spravovať nech si dá ruku na srdce, že to nebola jednoduchá cesta. A typický BFU bude rovnako tápať v Gnome, KDE alebo Viste. Na tom sa nič nemení. Ak ide o ergenomickosť a intuitívnosť GUI myslím, že Mac OS X nebol doteraz prekonaný pokiaľ ide o začiatočníkov a poznám aj niekoľko skutočne „advanced users“, ktorí zdieľajú podobný názor ako spomínaný začiatočníci. Opakujem sa, no takmer nič nieje neriešiteľné. Množstvo manuálov, diskusných fór a aj úplne primitívne skúsenosti s vyhľadávaním vás dovedú k cieľu. Komunitu nemusíte podporovať opravovaním chýb v zdrojových kódoch jadra, keď sa tomu nerozumiete. Často krát je veľkým prínosom pomoc na nejakom fóre, ide o budovanie znalostnej databázy.

Ale späť k linuxu, ak už má ísť o nejaké jeho nasadenie tak často krát to skončí pri tom, že ide o minoritu. Príkladom je český server zive.cz, ktorý denno denne dáva tento systém do totálnych sračiek a na žiadnej distribúcii nenechá nitku suchú. Napriek tomu, podľa jeho redaktorov sú používatelia zanedbateľným percentom prináša každý týždeň niekoľko článkov z tejto sféry. Do akej polohy ladených nemusím pravidelným čitateľom pripomínať. Aj keď do kritickej tridsiatky mám relatívne ďaleko často krát pociťujem nespokojnosť zo všetkým, platí to aj pri operačných systémoch. Žiadna distribúcia mi nieje dosť dobrá na to aby som ju používal tak ako je. Zmeny sú často razantné, čo je fajn lebo viem čo chcem. Páči sa mi sloboda, no nevadí mi ani uzavretosť niektorých aplikácii. Ak nejaký nástroj potrebujem alebo som s nim spokojný nemám dôvod si zaň zaplatiť. Aj toto je kameň úrazu, že switcheri si myslia, že k všetkému je nejaká alternatíva a to podľa možnosti vždy bezplatná. Alternatíva je vždy, ale nie v postačujúcej kvalite. Ak nieto zaplatí za súborový manažér pre Windows napríklad 50 dolárov tak do linuxu je málokedy ochotný toľko zainvestovať. Očakáva že to je zdarma. Toľko moje odpozorované skúsenosti. Možno aj toto odrádza vývojárov aby robili komerčné aplikácie. Minorita systému + neochota investovať do niečoho, pre čo je „všetko“ zadarmo hovoria za všetko.

Dnes nikomu neuverím, že linux nieje plnohodnotný systém. Má svoje choroby, ale tie ma aj každý iný. Tak isto nepovažujem za správne do neho ľudí nútiť, nad článkami typu X dôvodov prečo používať linux sa väčšinou len pousmejem lebo mám pocit, že ide o ľudí ktorý ho nikdy nevideli. Linux robí veľmi veľké kroky k svojmu zdokonaľovaniu. Kto má záujem a chuť si k nemu cestu nájde, tak ako som si ju našiel aj ja.