Pri raňajšom čakaní na spoj do práce som si všimol, že som v Malackých pripojený namiesto EDGE na HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access). To ma prekvapilo, nakoľko som sa skôr stretol s výpadkom EDGE a prepnutím na ešte pomalejšie GPRS.

Samozrejme mi to nedalo, weby o mobiloch mlčali, tak som začal gúgliť - veď je predsa normálne že najzaujímavejšie novinky sa dejú v tichosti – keď sme pri tých mobiloch tak bez akejkoľvek zmienky v médiach sa takto spustil Android Market. Krátk úvahu som našiel na fony.sk.

O2 avizovalo spustenie 3G siete na začiatok mája, to sa ale neskôr odsunulo. Mobilný operátor oznámil plánované komerčné spustenie na 18. júla 2011. Teraz by mali byť 3G signálom mestá Senec, Malacky, Zvolen, Banská Bystrica a Bardejov – ostatné budú pribúdať až do uvedeného dátumu. Vtedy majú byť oznámené aj nové 3G dátové balíčky. Ceny ma samozrejme budú zaujímať, nakoľko práve ten neobmedzený za 6 eur ma pretiahol k O2.

Doplnenie: Vášnivo sa diskutuje o rýchlosti pripojenia. O2 uvádza, že pre terajších užívateľov 2G pripojenia sa na rýchlosti nič nemení – zmena príde až s novými balíčkami. To nieje tak úplne pravda, hovoria o tom aj moje merania:

Connection Type: Hsdpa
Test Date: Jun 22, 2011 7:32:34 am
Server: Bratislava
Download: 248 kbps
Upload: 287 kbps
Ping: 186 ms

Connection Type: Edge
Test Date: Jun 22, 2011 8:23:18 am
Download: 154 kbps
Upload: 100 kbps
Ping: 379 ms