Asi pred mesiacom som dostal ponuku prečítať si prvú slovenskú knihu, ktorá sa venuje programovaniu pre Apple iOS. Keďže som sa takémuto natívnemu programovaniu pre iPhone alebo iPad pokúšal pred pár rokmi dostať pod kožu, no neúspešne spozornel som. Začal som čítať zopár kníh, odsledoval pár hodín video tutoriálov. Úspešne som zbastlil svoje „Hello World“ a povedal, že toto nie je pre mňa. Momentálne sa kódeniu pre iOS celkom aktívne venujem, ale používam meta prostedia ako Adobe Flex Builder a Phone Gap.
Keď mi kniha „prišla“ bol som teda veľmi zvedavý, či ma prinúti sa vrátiť k natívnemu programovaniu alebo sa oň aspoň opäť zaujímať. A musím hneď na začiatku povedať, že to dokázala. A môže za to štýl písania akým je vytvorená.
Kniha je určená začiatočníkom, či už majú nejaké skúsenosti s programovaním, alebo absolútne žiadne. A vie to aj bez toho aby bola z väčšiny o Objective-C. Je rozdelená do siedmych častí:
- Ako začať
- Xcode
- Hello World!
- iOS „frameworky“
- Objective-C
- Návody a fóra
- Zdroje
Začína klasickým introm čo všetko bude treba na to, aby človek mohol vyvíjať pre iOS, ako spustiť vývojové prostredie a orientovať sa v ňom až po tvorbu prvej aplikácie. A to celkom komplexnej. Kniha je doplnená o množstvo obrázkov (interaktívnych) a videí, ktoré sú jej najväčšou devízou. Sú prehľadné a jednoznačné.
Autorom je Peter Druska, ktorý má už značnú dobu povesť skúseného iOS vývojára. Má za sebou niekoľko aplikácií ale aj knihu. V publikácii Návrh iOS aplikácie od úplného začiatku zhrnul svoje skúsenosti a postrehy. So samotnou myšlienkou knihy a jej obsahovým formátom prišiel Róbert Madaj, ktorý tvorbu zhrnul na svojom blogu.
Kniha sa mi čítala veľmi dobre – najprv som si ju celú prešiel na iPade v posteli, následne som mal potrebu si veci odskúšať. Kniha ma cca 90 strán a pokiaľ uvažujete, že by ste s programovaním začali môžete ju kúpiť v iTunes Store.