Vlog


Sleduj ma


Twitter


Pioneers'18 – budúcnosť je teraz

Pamätám si to ako dnes – prvý ročník Pioneers Festival, ktorý sa konal v honosných priestoroch paláca Hofburg vo Viedni. Z miesta odkiaľ Habsburgovci päťsto rokov riadili monarchiu. Skvelý priestor v ktorom na vás dýcha minulosť bol zrazu svedkami rozprávania o budúcnosti v podobe starupov. To bolo pred siedmymi rokmi.

Od vtedy sa všeličo zmenilo, no Hofburg stále stojí. A ako to tam vyzeralo teraz na Pioneers'18 si môžete pozrieť na videu na ktorom som sa snažil zachytiť atmosféru podujatia.

wide

Pioneers'18 sa vo Viedni konal 24. a 25. mája 2018, tento rok malo podujatie podtitul Blurred Frontiers. Podtitul a pre aktuálnu dobu mimoriadne hodí, nakoľko sa nachádzame v zaujímavej etape ľudstva. Ľudia sa čoraz viac prepájajú s technológiami, napríklad pomocou implantátov – ale aj technológie dostávajú ľudské „vlastnosti“. Veľkou témou je umelá inteligencia, autonómne automobily, robotika a pod. Jednoducho definovanie hraníc medzi technikou a ľuďmi bude čoraz náročnejšie a asi sa bude musieť aj nanovo prehodnotiť pojem „ľudskosť“.

wide

Osobne som v toto všetkom ešte pomerne veľa skeptický – viem, že sa to všetko deje a nastupuje obrovskými krokmi. Dokonca sa ma to priamo dotýka, nie však ale viditeľne. Takže aj preto, že väčšina rečníkov bral AI ako samozrejmosť som sa skôr cítil ako na stretnutí futurológov.

wide

Možno aj preto som volil prednášky hlavne mimo hlavného pódia zamerané na začínajúce firmy, teda startupy.

Polina Montano je spoluzakladateľkou a COO hirovacej aplikácie JOB TODAY. Ide o číslo jedna v Španielsku aj Veľkej Británii na hľadanie práce, doslova ide o „štandard“ v tomto segmente. Pre podobný úspech Polina odporúča:

"Majte skvelú a škálovateľnú myšlienku, nájdite príležitosť na trhu a potrebujete tím superhrdinov..."

Prečo je to tak? Ľudia chcú poznať svoje možnosti a potenciál a chcú si to jednoducho pozrieť na mobile.

full

Benjamin Joffe z HAX strávil 16 rokov v Ázii, konkrétne v Japonsku, Kórei a Číne. Už som ho raz na Pioneers videl prednášať a moje „bastličské“ srdce sa neraz potešilo, že hardvérové startupy sú tá pravá cesta. HAX sa práve na ne zameriava, ide o akcelerátor.

Tu je niekoľko mojich poznámok z jeho prezentácie:

Zaujímavé hardvérové startupy, ktoré spomínal:

Pushme bicykle s plug & play systémom na výmenu batérií

Octopus hodinky na učenie detí dobrých návykov

Nura slúchadlá, ktoré sa učia a dodajú vám najlepší zážitok

full

A tým som celkom plynulo prešiel na Chief Technology Officer Amazonu, ktorým je Werner Vogels. Jeho keynote bola zameraná na hlas, ako prirodzený a univerzálny komunikačný nástroj. Ide o možnosť ako môžu s technológiami komunikovať aj ľudia, ktorí nemajú napríklad dostatočné vedomosti – typickým príkladom sú rozvojové krajiny.

wide

Werner kládol veľký dôraz na prístup Using voice first do tvorby čohokoľvek nového. Ďalej rozprával o možnostiach, ktoré už teraz prináša Alexa a na ňu naviazané ďalšie frameworky od Amazonu.

wide

Za mňa jenu z najlepších prednášk mal Andreas Klinger, ktorý pôsobí ako VP Engineering v CoinList. Predtým pracoval v Product Hunt a AngelList. Rozprával o tom ako manažovať inžinierov v rannej fáze startupov, to je presne tá úroveň firiem na ktorú sa Andreas zameriava a má s ňou veľké skúsenosti.

full

Samozrejme to nie je všetko, čo sa dalo vidieť, počuť a zažiť – ale to čo ma najviac zaujalo. Pioneers je od prvého ročníka vymakaným podujatím – fantastický priestor (na každej fotke na Twitteri či Instagrame vidíte tie neskutočné stropy), výborný cattering a fungujúca WiFi. To sa potom podujatie naozaj dobre užíva.

wide

wide

wide

wide

wide

Ešte pár rýchlych poznámok:

full

Tak, ako predchádzajúce roky sa aj tento rok vyhlasovali najlepšie startupy - Pioneers Challenge Top 8, ktoré sa na podujatie prihlásili. Tento rok to vyhral SzeleSTIM - ide o slúchadlo, ktoré prináša liečbu prostredníctvom ustáleného rytmu elektrických impulzov cez ucho a je určený na stimuláciu nervu. Na trhu by sa malo objaviť koncom tohto roka.

Som veľmi zvedavý, ktorým smerom sa bude Pioneers ďalej vyvíjať, keďže len nedávno bola zverejnená informácia, že podujatie bolo predané anjelskej sieti startup300.

Nebojím sa obsahovej stagnácie, ani nedostatku mladých firiem, ktoré by sa tu chceli prezentovať a už teraz sa teším na ďalší ročník.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Pioneers'19 - Walk the talks | #PIONEERS19 | VLOG #54

Staneme sa ešte počas nášho života medzi-planetárnymi druhmi? Budeme schopní vytlačiť plne funkčné orgány? Budeme lietať do práce alebo dokonca budem

Pioneers'19 pozná dátum konania

Mnou toľko ospevovaná konferencia Pioneers má svoje miesto v kalendári – bude sa konať 9. a 10. mája 2018. Pioneers'19 sa aj budúci rok pre 2500 účast

Pioneers'18 - Blurred Frontiers | VLOG #28

Vo Viedni sa už pravidelne koná Pioneers Festival, ktorý už sedem rokov prináša to najlepšie zo start-up scény nie len v strednej Európe. Tento rok m

Publikované 03.06.2018
TOPlist TOPlist