Prvé vážnejšie dohady, že prebiehajú rozhovory medzi spoločnosťami GitHub a Microsoft o akvizícii sa objavili začiatkom tohto mesiaca.

Server Bloomberg uviedol, že viac detailov by malo byť uverejnených dnes – respektíve by táto transakcia mala byť vôbec potvrdená. Každopádne, to asi treba brať už ako samozrejmosť.

wide

Ihneď sa objavili názory, ktoré predpovedajú koniec tejto služby resp. pohltenie gigantom akým je Microsoft. Niet sa čomu diviť, ešte v roku 2001 označoval CEO Microsoftu Linux a open-source za rakovinu:.

"Linux is a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches"

Teraz je najväčším prispievateľom na GitHube. Ten mimochodom oslávil desiate narodeniny.

Ale veď M$ je otvorený...

Ešte z toho pekného a pozitívneho o Microsofte. Visual Studio Code je open-source a beží aj na iných systémoch ako Windows. Zmenami prešiel aj .NET Core, ktorý beží na Linuxe rovnako ako SQL Server. Pozornosť si zaslúži určite aj Windows Subsystem for Linux. Tu nie je čo vyčítať a naozaj treba uznať, že Microsoft začína mať dobré meno. Veď aj jeho vzťahy so spoločnosťou ako RedHat sú nadštandardné a navzájom sa radi tlapkajú po chrbte. Ako AWS a Vmware.

Ak sa pozrieme na akvizície, tak taký Linkedin, ktorý kúpil Microsoft pred dvoma rokmi si na prvý pohľad žije ďalej a pre jeho používateľov sa nič nezmenilo. Ako fail možno zase vybrať Skype alebo Nokiu. Najmä smerovanie Skype leží mnohým ľudom v žalúdku a ja sa im vôbec nečudujem.

No a nakoniec tvrdá realita – ak s Microsoftom robíte biznis a odmyslíte si všetok ten marketing, ktorý za tým aj osobne vidím tak je to „so nineties“ korporát s pravidlami, bez výnimiek a s tvrdou politikou bez ústupku. Pretože na svoje core produkty a licenčné modely, ktoré naozaj potrebujete si siahať nenechá.

RIP GitHub 2008-2018?

To sa ešte len uvidí, ale myslím, že veľa ľudí má naozaj problém zveriť neraz svoje voľnočasové projekty pod krídla spoločnosti s minulosťou akú ma Microsoft. A ja sa im vôbec nečudujem a tiež už mi nepríde lukratívne zrazu „machrovať“ so svojimi open-source projektami pod krídlami Microsoftu. GitHub stratí na tomto svoje renomé.

Asi nie som jediný, kto vníma GitHub ako dva svety – ten verejný, otvorený a viditeľný. Možno marketingový, či egomaniacky – to je ten s verejnými repozitármi. No a potom ten pracovný s privátnymi. A ten prvý už v spojení s Microsoftom nebude cool.

Je to škoda, je to krok späť. Obávam sa inak, že zarežú môj obľúbený Speaker Deck, lebo SlideShare. A čo taký Atom vs Visual Studio Code.

... some merge conflicts

Alternatíva

Našťastie tu je a je silná, GitLab už svojou filozofiou a progresom si to priam pýta, aby sa projekty presunuli sem. Uhorková sezóna sa blíži a s ňou aj zdá sa sťahovanie repozitárov. A takto vyzerá GitHub importer na GitLab-e...

wide

Microsoft to acquire GitHub for $7.5 billion