Samotný podcast ako súčasť blogerského podhubia som pomerne dlho ignoroval. Až do nedávna. A čo to teda podcast, podcasting teda je? Wikipédia opisuje podcasting takto:

Podcasting je predprogramované automatické nahrávanie vybraných rádiostaníc pomocou RSS a ich neskoršie prehrávanie v prenosnom prehrávači, dovoľuje personalizovať obsah, ktorý počúvate.

Ak vás zaujíma jeho vznik, výhody – nevýhody a aj budúcnosť odporúčam si prečítať výborný článok Viete, čo je to podcasting? od Matúša Valtera. Ak teda viete o čo ide nasleduje ďalšia otázka, kde hľadať obsah. Ak sa na to pozrieme globálne samozrejme dominujú anglicky hovorené podcasty. Táto metóda prezentovania sa nieje natoľko rozšírená ako napríklad blogovania, predsa len ide o psychicky náročnejšiu činnosť kedže nie každému sa páči svoj hlas, a nie každý sa dokáže na seba pozerať – ak chce mať svoj vlastný videoblog. Ak sa zameriame na slovenskú a českú scénu (áno rozumiem im, áno nemám s ich jazykom problém) okruh podcastov (budem do nich rátať aj videoblogy) sa nám, celkom zredukuje. A dá sa povedať, že na niekoľko možno aj tisícoch písaných blogov pripadá jeden „nahovorený“. Ja si ešte stále robím prehľad a tak by som rád spomenul tie, ktoré ma nejakým spôsobom obsahovo zaujali. Vopred upozorňujem, že ide o viacmenej technicky orientované podcasty.

  • Mac Blog Podcast s Ondrou Toralem. Obsahovo je zameraný na hardvér a softvér od spoločnosti Apple. Je vcelku zrozumiteľný, jediné čo môžem kritizovať je jeho krátka dĺžka – inak veľmi fajn.
  • CZ podcast v podaní Dagiho, Filemona, Roumena a Borůvka obsahovo zameraný na Javu. Je to prvý podcast ktorý som začal počúvať a doslova ma odstal, páni sa očividne problematike venujú a rozumejú jej. No občas mám pocit, že buď idú buď v ľahkej rovine alebo až príliš do detailov. To človeka potom núti naplno byť pozorný a počúvať. V súčastnosti je za nimi už šesť pokračovaní a ja sa teším na ďalšie.
  • DIGIT video podcast s Petrem Márou a Janem Březinou. Napriek tomu, že ide o videoblog ja si sťahujem len audio verzie. Tematicky sa snaží venovať všetkým moderným (IT) technológiám, ide o veľmi osobné a nenáročné informácie podávané z mimoriadnou ľahkosťou a vtipom. Napriek tomu, že mám v IT rád detailné informácie bez takej tej omáčky okolo v tomto prípade mi to vyhovuje. Človek sa na tom pobaví a nemusí byť toľko sústredený.

Rád by som ešte spomenul WeekendCast, ktorému sa momentálne snažím prísť na chuť či podcast Rádia_FM. Samozrejme rád si obohatím svoje obzory, preto sa nehanbite o svoje obľúbené podcasty podeliť v komentároch. V žiadnom prípade nepovažujem podcasting a videoblogovanie za technologicky náročnejšie. Každý má doma nejaké to domáce video a audio záznamové zariadenie. Priznám sa že aj ja sa pohrávam už pár týždňov z myšlienkou, že keď ma prestane baviť „písmenkovať“ tak sa na niečo také vrhnem. Veď tak to robia aj veľké zvieratá z IT branže – radšej natočia raz za dva týždne nejakú nezostrihanú polhodinovku, ako po večeroch písať spoty na blog. Nebojte sa nikomu zatiaľ nejdem fušovať do remesla, blogovanie ma stále baví a mám naň plno chuti.