Tento návod by kľudne mohol mať podnadpis „staň sa pánom svojho času“ alebo „pomôž si sám“. Pokúsim sa moje skúsenosti a návyky spísať do krátkého náhodu ako sa oboznámiť s technikou Pomodoro a po prečítaní ju ihneď začať používať.

Úvod

Skôr či neskôr sa každý človek dostane do situácie kedy začne strácať kontrolu nad organizáciou svojho času. Dôvodov prečo sa tak stane a aj samotné následky takéhoto stavu sú rôzne. Beriete si na seba toho veľa, strácate prehľad, nestíhate. Niekto tvrdí, že si to má prežiť každý – niekto zase že sa treba učiť na chybách iných a preto sa tomu dá predísť. Skôr či neskor príde niečo čo sa nazýva vyhorenie. Poznám ľudí ktorým nestačilo len jedno. Nakoniec sa museli rozhodnúť: peniaze alebo zdravie. No dá sa tomu predísť.

Možnosti

Skôr či neskôr dospejete k tomu, že čas si treba organizovať. Najprv som to skúšal v hlave, potom prišiel papierový kalendár, lístočky, myšlienkové mapy, zoznamy, prvé aplikácie. Všetko som mal poznačené no stále som v tom nemal poriadok. Prostriedky by teda aj boli, no chýbal návod.

Prichádza GTD

Objavil som metódu Get Things Done alebo GTD. Tá priniesla organizáciu, viacmenej potrebné rituály (denný rozvrh), plánovanie, triedenie projektov a pod. No hlavne mi pomohla dostať všetko z hlavy. Čo ma ale nenaučila bolo sústredenie. Ľahko sa povie, že počas troch mojich najproduktívnejších hodín by som sa mal plne venovať dôležitým veciam. No čo ak potrebujem niečo riešiť dlhšie alebo v období, kedy mi to nemyslí.

Tu sa musím priznať, že nie som zrovna dôsledný človek a rád si ohýbam veci podľa seba. Netvrdím, že špekulatívne aby som si to uľahčil no povedzme že na mieru.

Prichádza Pomodoro Technique®

Objavenie techniky Pomodoro bolo preto prirodzeným cieľom mojej cesty hľadania. Je jednoduchá pre každého a hlavne funguje v praxi. Je aplikovateľná takmer na čokoľvek. Môžete ju použiť ak potrebujete podať výkon alebo si podľa nej rozdeliť celý deň.

Čo potrebujete?

  • kuchynský časovač (25 minút), prípadne stopky alebo softvér na ktorom sa dá takýto interval nastaviť. Ideálne aj zo zvukovým signálom.
  • papier
  • ceruzku

Ako začať?

1. vyberte si úlohu na ktorej chcete pracovať 2. nastavte časovač na 25 minút 3. pracujte na úlohe, je to vaše prvé Pomodoro 4. po ich uplynutí 25 minút a zvukovom signále si spravte poznámku na papier a dajte 5 minút pauzu 5. po každých 4 Pomodoro si dajte dlhšiu pauzu

To je všetko. Daný čas sa sústredíte na prácu a potom pauza. Počas práce by pre vás nič iné nemalo existovať. Pauzi vnímajte ako odmenu. To bude na začiatok stačiť. Skúste si to.

Čo ďalej?

Ak vás Pomodoro zaujalo určite sa máte na čo tešiť – články na túto tému tu budú pribúdať. A nebude toho málo: aplikácie, výhody a nevýhody, použitie v tíme a podobne. Samozrejme sa teším na vaše reakcie a tipy. Tak mne to tu zvoní a idem na zaslúženú kávičku.