Lufthansa sa odvoláva na to, že Apple AirTag je aktívne a komunikujúce zariadenie. Preto je v batožine nedovolené a cestujúci musia AirTag deaktivovať (vypnúť), ak ho chcú v batožine nechať. To samozrejme nemá žiadnu logiku a stráca sa jeho význam.
Hi David, Lufthansa is banning activated AirTags from luggage as they are classified as dangerous and need to be turned off./Mony
— Lufthansa (@lufthansa) October 8, 2022
Samozrejme Apple nie je hlúpy a pri výrobe spoločnosť pozerala na všetky potrebné nariadenia v medzinárodnej leteckej doprave. Použitá batéria je schválená ako federálnymi, tak aj Európskymi administratívami.
According to ICAO guidelines, baggage trackers are subject to the dangerous goods regulations. Furthermore, due to their transmission function, the trackers must be deactivated during the flight if they are in checked baggage and cannot be used as a result. /Ana
— Lufthansa (@lufthansa) October 9, 2022
Lufthansa je v problémoch. Zo slávnej značky po covide zostali len trosky. Niekoľko desiatok tisíc prepustených zamestnancov, finančná pomoc od Nemeckej vlády, nahnevaný a nekvalifikovaný personál. Lufthansa jednoducho nestíha, jej lety meškajú. Batožina sa stráca a nestíha odbavovať. A ľudia cez AirTag vidia, že zatiaľ čo oni odleteli, tak ich kufre nie. A samozrejme túto skúsenosť cestovatelia zdieľajú. Fixnúť zákaznícky zážitok je ťažké - jednoduchšie je zakázať zariadenie, ktoré vie ukázať na pravdu.
Samozrejme Lufthansa v tom nie je sama. Air France či KLM rušili a rušia rekordné množstvo letov. Po covidovej pauze sa ľudia vrátili na letiská a do lietadiel, personál ale chýba. To, že vám zrušia let je o 50 percent pravdepodobnejšie ako pred covidom.
Letecký biznis asi zažije riadny reštart. Prémiové značky majú nekvalitné služby, Ryanair je najspoľahlivejší a letenky za pár eúr sú minulosťou.
Lufthansa po medializácii rýchlo otočila a vysvetľuje, ale informácia o zákaze sa šíri ďalej ako lavína.