Vlog


Sleduj ma


Twitter


Rethinkscape – nové UI pre Inkscape

Je už takým nepísaným pravidlom, že ak niekto hľadá zadarmo náhradu pre Adobe Photoshop tak mu je odporúčaný Gimp, no a keď hladá náhradu za Illustrator tak zase Inkscape. Neviem či to tí ľudia, čo takto dobre radia aj niekedy skúšali, tie aplikácie.

Je to vážne boj, a to som obom dával snáď šancu posledných desať rokov niekoľko krát. Na druhú stranu – ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Poznám pár dizajnérov čo si s týmito open-source nástrojmi odkrútili svoje, switchli na Adobe CC a sú majstri.

Je to škoda, lebo ako Gimp tak aj Inkscape sú mocné nástroje, no ich UI a UX sú strašné. Raz za čas sa objaví iniciatíva, ktorá sa to pokúša zmeniť. Taká bola aj v rámci ΠWEEK (pi Week, Personal Innovation Week), kde vznikol projekt Rethinkscape. Ešte by som sa na chvíľu vrátil k ΠWEEK – je to niečo ako hackathon, pojem ktorý je aj v našich zemepisných šírkach už známy.

Rethinkscape - a new UX/UI proposal for Inkscape

Ľudia, ktorí pracovali na Rethinkscape sa venujú prevážne dizanu, frontendu a UX a myslia si, že práve na toto všetko by sa práve Inkscape hodil. Bohužiaľ to dopracovali len k návrhu rozmiestnenia prvkov v aplikácii a zadefinovaní prečo je to tak dobré. Tam celý projekt skončil a myslím, že to je obrovská škoda. Na spoluprácu vyzvali aj komunitu, ale asi len pridanie informácii na GitHub nestačí. Core developeri z Inkscape sa priamo tak isto nezapojili a idú si svoje. Možno pre niekoho šikovného tip na startup.

Osobne sa mi nápad pozdával a vidím v ňom potenciál, neviem ale posúdiť, či je zámer Rethinkscape realizovateľný. Isté je len to, že aplikácia by si prívetivejšie, zrozumiteľnejšie a aj krajšie prostredie bez pochýb zaslúžila.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Prečo začať blogovať v roku 2021? | VLOG #89

Myslíte si, že blogy sú mŕtve? Dá sa povedať, že na Slovensku áno. Nepoznám žiadnu technologickú alebo marketingovú autoritu, ktorú by som pravidelne

Zažite svetovú špičku motion designu v Prahe na Mouvo 2020

Motion design asi nezachráni svet, ale môže ho urobiť oveľa zábavnejším. Hovoria organizátori v poradí už piateho ročníka Mouvo. Ide o dvojdňový festi

10 spôsobov, ako zostať kreatívny v časoch dobrých aj zlých | VLOG #71

Kreativita nie je niečo, čo len tak zapnete frázou "a teraz budem kreatívny". Jednoducho občas to nejde. Ale naštastie je tu 10 tipov z kni

Publikované 15.07.2015
TOPlist TOPlist