Tejto téme som sa chcel venovať asi pred rokom, keď ma oslovilo niekoľko PR agentúr na spoluprácu s ich klientmi. Priznám sa, že v takýchto veciach som vyberavý, ak mám niečo publikovať musím k danej službe/organizácii/produktu inklinovať.

Udalosti posledných dní ukázali čo komunikácia pre väčšinu PR agentúr znamená. Poslanie DOCX s textom a poďakovanie za prípadné uverejnenie. Koniec. Aby som len nekrivdil, tak viem na jednej ruke spočítať tie domáce, ktoré to vedia, dobre sa mi s nimi komunikuje a naozaj vedia čo robia.

Najsmutnejšie na tom je, že ani samotná spoločnosť, ktorá platí agentúre by možno tak zle s blogerom nekomunikovala. Takže tu je niekoľko rád, ako pre agentúry, ale aj pre samotné spoločnosti ako na blogerov. Dobrý začiatok

  • Blogerov sa netreba báť, len preto že nahlas hovoria svoj názor. Osobne dávam na prvý dojem – ak mi príde tlačová správa od agentúry alebo spoločnosti bez predchádzajúcej komunikácie ide o spam. Toto je najčastejšia chyba. Je dobré povedať odkiaľ máte kontakt, prípadne ako ste sa k nemu dopracovali a prečo práve s ním komunikujete. Už tu sa dá zistiť, či je možné začať nejakú spoluprácu a aké sú jej možnosti. Či ide o obyčajné spätné linky (90 % prípadov), alebo záujem o relevantného človeka a jeho názor.

Spoznajte blogera

  • Než príde k samotnému prvému osloveniu je dobré vedieť o čom bloger píše, ako pravidelne, prípadne akú má čítanosť. Či ďalej rozoberá obsah z blogu na sociálnych sieťach a podobne. Eshopu s pneumatikami sa ťažko bude nadväzovať komunikácia s food blogerom.

Jedinečný obsah

  • Blog nie je agregátor tlačových správ. Obsah, ktorý vytvorí bloger má byť jedinečný a hlavne jeho vlastný. Agentúra mu má k tomu len poskytnúť prostriedky ako napríklad: vstup na podujatie či tlačovú konferenciu, zapožičanie produktu na testovanie, prístup k službe, fotografie a podobne. Každý sa rád cíti výnimočne, že pracuje s jedinečným obsahom, ktorý sa k masám dostane až neskôr. Blogeri sú pionieri v trendoch. Ak vám ide len o publikovanie vašich správ, tak vám na rovinu poviem, že to robíte zle.

Nehanbite sa

  • Veľmi zriedkavo vidím spätné reakcie, napríklad že spoločnosť hodí link na váš článok na svoju Facebook Page. Je to škoda a také jednosmerné.

Pozitívny názor a peniaze

  • S čím som sa za celú éru môjho blogovania nestretol je, že by niekto požadoval pozitívny článok. Myslím, že je v záujme blogera a zachovania objektivity uvádzanie svojich názorov či už sú dobré alebo zlé. Kto to myslí s blogovaním vážne určite si na to dá pozor. Uvádzanie, že produkt alebo vstup zabezpečila nejaká agentúra alebo spoločnosť považujem za samozrejmé.
  • Kapitolou samou o sebe je čo z toho má bloger. Pre niekoho sú zaujímavé produkty či služby na testovanie, pre iného vstupy na podujatia. Niekto to robí pre zaujímavý obsah, iný pre peniaze. Myslím, že hneď na začiatku je dobré si toto ujasniť medzi sebou.

Ak ste dočítali až sem som rád. Nehovorím, že tlačové správy sú zlé – tiež sem tam nejakú pustím a dokonca môže mať tisícky zobrazení, ako napríklad táto. Skôr chcem povedať, že v dobrom blogerovi môže nájsť agentúra silného spojenca ako aj nepriateľa. A myslím, že každému ide práve o to prvé. Budem rád ak k tomuto narýchlo spísanému textu doplníte svoj názor, odporúčanie či vlastnú skúsenosť.