Tak schválne. Zamyslite sa, ktorá by to asi tak mohla byť. Na výber je zo širokého portfólia od YouTube, cez Facebook, Instagram až po Twitter, či Snapchat. Čísla a závery sú zo správy The Royal Society for Public Health (RSPH) a kampane #StatusofMind.
Štúdia ukázala, že 91% ľudí vo veku 16-24 rokov používa internet na komunikáciu na sociálnych sieťach a tie boli označené ako viac návykové než alkohol a cigarety. Za pozornosť stojí aj fakt, že miera úzkosti a depresie u mladých ľudí vzrástla o 70% za posledných 25 rokov. Cyber šikana je tak isto rastúci problém - 7 z 10 mladých ľudí sa s ním stretlo.
RSHP robilo prieskum medzi 1479 ľuďmi, ktorí mali na škále -2 až +2 určiť ako sa zlepšil/zhoršil ich stav, či pocit. Otázky boli zamerané na úzkosť, depresiu, spánok, emočnú podporu, osamelosť, vzťahy v reálnom svete a podobne.
Zo spomínaných 5 sociálnych sieti v „dobrom“ vyšiel len YouTube, naopak za najviac negatívnu sieť považujú Instagram. Až 9 z 10 dievčat nie je spokojných so svojím telom. Až 70% z nich už má alebo zvažuje chirurgický zákrok. A práve na Instagrame to cítia najviac.
Z toho pozitívneho pohľadu mladí ľudia vedia nájsť aj informácie o problémoch, ktoré ich trápia. Lepšie sa spájať s ďalšími ľudmi, čo je možné použiť na osvetové kampane, kedy môžu mať väčšiu dôveryhodnosť, ak informácie dostanú od svojho rovesníka. Ďalej je to psychická podpora, ktorú by face-to-face nedostali, ale na sociálnych sieťach je jednoduchšia.