Priamo od komunity okolo vývoja linuxovej distribúcie Ubuntu pochádza zaujímavý nástroj , ktorým môžete nainštalovať Ubuntu priamo z prostredia operačného systému MS Windows. Samotná filozofia mi pripomína PhatLinux s ktorým som sa babral pár rokov dozadu – tak isto umožňoval spúšťanie linuxu s prostredia okien. Ide o to, že na váš disk si si stiahnete špeciálny image spomínanej distribúcie a ten potom z natívneho prostredia môžete spustiť. Celým týmto procesom vás prevedie veľmi prívetivý a užívateľsky jednoduchý inštalátor. Môžete si vybrať režim inštalácie (normal, expert), jazyk a aj vytvoriť užívateľský účet. Tak isto je na vás či chcete „originálne“ Ubuntu, či jeho deriváty a to Kubuntu či Xubuntu.

Samotný image sa potom ťahá ako torrent súbor, počítať treba s veľkosťou okolo 600MB. Samozrejme sťahovanie je možné pozastaviť a doťahať neskôr. Ak sa vyskytnú nejaké problémy s inštalátorom, je možné použiť aj manuálnu inštaláciu a konfiguráciu – toľko hovorí inštalačný manuál .

Rád by som však upozornil, že ide o prototyp a všetko je v štádiu vývoja a testovania. Treba však poznamenať, že ide po liveCD o najmenej bolestivý a relatívne dosť bezpečný (strata dát) spôsob ako si nejaký ten linux na vašom PC vyskúšať.