Ešte teraz tento event predýchávam a triedim z neho myšlienky. A nieje to vôbec jednoduché, toto človeka poznamená. Zaujímavé, je že sa to všetko aj veľmi ťažko popisuje a vysvetľuje. Ak budú nasledujúce riadky pôsobiť neohrabane a chaoticky (viac ako obvykle) tak sa ospravedlňujem.

To, že bude nejaký TEDxBratislava som tu spomínal už dva krát. Moje očakávania boli pomerne veľké ale stále som toto podujatie bral ako bežnú konferenciu. Vstávať v sobotu ráno o šiestej sa mi príliš nechcelo, ale predsa len som sa odhodlal. Dával som si na čas, jediná havária ochromila všetky električky a ja som už vedel, že na deviatu to nestíham. To je Bratislava. Tak som si to strihol do divadla Heineken Tower Stage pešo. Vyplatilo sa – príchod o päť minút deväť.

Prekvapilo ma množstvo návštevníkov a personálu, ktorý sa staral o ich pohodlie. Rada na registráciu bola nekonečná no predsa sa aj na mňa dostalo a tak som s menovkou na krku a prepracovaným programom v ruke kráčal hore usadiť sa. Začiatok sa mierne posunul asi o dvadsať minút.

Úvodné slovo mal Rastislav Geschwandtner, ktorý je iniciátor myšlienky a spoluhostiteľ TEDxBratislava. Počas celého dňa uvádzal každého rečníka. Program bol rozdelený do štyroch blokov: odvaha, objavovanie, vnímanie a starostlivosť. Medzi nimi bola prestávka, občerstvenie a zoznamovanie sa s ostatnými účastníkmi podujatia. Ľudia boli mimoriadne otvorení a komunikatívni. Fascinoval ma ten široký záber od študentov grafiky, cez programátorov, marketérov až po IT menežérov či podnikateľov a obchodníkov zo všetkým možným.

Písať, čo ma najviac dostalo a čo sa mi pozdávalo sa naozaj neoplatí lebo snáď len na jednu (áno bola to žena) to bolo úplne super. Hneď prvý „živý“ rečník (Martin Beťko) dal latku mimoriadne vysoko a atmosféra len gradovala až po toho posledného (Yossi Ghinsberg) a odchádzal som zo slovami „ty kokoso!“. Veď si na videách nižšie pozrite sami o čo išlo – je lepšie jeden krát vidieť ako sto krát čítať. Vidieť naživo je ešte lepšie lebo sa dá cítiť tá atmosféra podujatia.

Organizátori to zvládli na výbornú, bohužiaľ fotografie tu nehľadajte – počas podujatia bolo zakázané fotografovať. Nakoniec som zistil, že s bleskom. Nevadí – o to viac som si odnášal v sebe než na pamäťovej karte.

Odvaha

1. Clay Shirky (TED video) – O inštitúciách a spolupráci

2. Martin Beťko – Malé auto, veľký sen

3. Ján Šlinský – Agrokruh – Trvalo udržateľné pestovanie zeleniny

4. Stela Brix – O písaní dobrodružnej trilógie

5. Kiran Bir Sethi (TED video) účí deti preberať vedenie

6. Nicolas Roope – Značky nemusia komunikovať reklamou. Dá sa to aj vecami.

Objavovanie

7. Mária Bieliková – Prečo by sa informatici mali venovať umeniu a umelci matematike

8. Roman Baranovič a Juraj Platko – Notebook pre každého žiaka

9. Johnny Lee (TED video) – Ako využiť Wii

10. Juraj Krajčovič – Pôsobenie baktérii v procese globálneho otepľovania, vznik a budúcnosť života a skúmanie DNA

11. Gever Tulley (TED video) – Majstrovanie

12. Svetozár Hruškovič – Nebojme sa myslieť

Vnímanie

13. Vladimír Bužek – O kvantovej teórii merania, vedeckom poznaní a zákonitostiach prírody

14. Andreas Lehner – Wikileaks.org

15. Martin Štulrajter a Miroslav Švec – Mozog a marketing

16. Bjarke Ingels (TED video) – 3 krátke príbehy o architektúre

17. Daniel Hevier – Umenie klásť otázky

Starostlivosť

18. Charmian Wylde – Čínska medicína ako umenie a veda

19. Vladislava Dolníková – Dôvera zaväzuje

20. Jamie Oliver (TED video) – Učme každé dieťa o jedle

21. Tomáš Vančura – Prečo ľudia potrebujú divočinu

22. Yossi Ghinsberg – Uvažovania mimo vymedzených hraníc