Aktuálny ročník medzinárodnej konferencie The Next Web v jej európskom vydaní je úspešne za mnou. O Amsterdame popíšem viac v niektorom ďalšom článku. Aj keď je podujatie primárne o starupoch teraz sa budem venovať hlavne samotnej konferencii a jej rečníkom. Začnem priestorom – ten bol naozaj excelentný, dve zrekonštruované historické budovy dávali pocit serióznosti a vážnosti, zároveň aj otvorenosti. Registrácia prebehla bez problémov, po obdržaní visačky a menšom občerstvení nasledovalo oboznámenie sa s priestorom a usadenie na otvorenie konferencie.
Priestoru bolo naozaj dosť pre každého, nejde o malé podujatie – má kapacitu až 1500 účastníkov. Video intro priblížilo to o čom podujatie je, aké možnosti ponúka web a internet celkovo, zároveň s nahliadnutím do očakávanej budúcnosti. Inak to video je super nápad – zaujme viac ako rečník, ktorý môže sklamať a aj tu ide o prvý dojem. Celým podujatím návštevníkov sprevádzal Boris Veldhuijzen van Zanten, ktorý je Co-founder & TNW Magazine Editor-in-Chief. Má za sebou niekoľko úspešných projektov, inak v puberte sa vykašlal na školu a dal sa k cirkusu. Neskôr sa išiel na akadémiu umenia, potom ho zlákal web. Druhou časťou moderátorskej dvojice bola Hermione Way – Video Director pre TNW. Robí najlepšie a najúspešnejšie videá, okrem toho že je mladá, krásna a úspešná je aj geek girl. Proste nevídaná kombinácia. Pri väčšine rozhovorov sa väčšinou dozvie “I know Hermione!”, prvotriedna celebrita.
- Po úvodných slovách začal prvý rečník - Piet Hein van Dam - State of the Interwebs. Rozprával o tom, ako sa za posledný rok zmenila internetová populácia, ako sa vyvíjal digitálny život a jeho extrémy.
- Alexis Ohanian - Digital Dramamine – Alexis je známy najmä ako zakladateľ Reddit. Rozprával o spojení komunity a jej vedení proti SOPA/PIPA. Aj keď nejde ešte o jasné víťazstvo tak sa jej perfektne darí ukázať aké hlúposti tlačia do zákonov lobistické skupiny.
- Dagan Cohen - Upload Cinema – hovoril o rovnomennom projekte, ktorý prináša videá z internetu do kín. Veľmi dobré využitie potenciálu videa, podľa jeho slov je YouTube druhý najväčší vyhľadávač na internete. A to už niečo znamená.
- Andrew Keen - Digital Vertigo – rozprával o jeho novej knihe, ktorá ma prísť na trh už o dva mesiace. Svojimi provokatívnymi názormi si pohneval skoro celé Silicon Valley a hovorí sa o nom, že objavil pole skresľujúce realitu vo sfére startupov. Prispieva aj na TechCrunch.
- Hilary Mason - The Anatomy of Social Sharing – ako vedúca výskumu na známom bit.ly dáva do súvislosti rôzne dáta a ich analýzu vedeckým spôsobom. Taktiež patrí do rebríčka 40 Under 40, ktorý robí Fortune.
- Alex Huot - Social Media Olympics – nadchádzajúca olympiáda v Londýne môže ukázať silu sociálnych médii. Veď keď sa pred štyrmi rokmi konala tá posledná tak Facebook a Twitter bol na nižších číslach.
- Mark Randall - New ways to harness human creativity – Mark úpsešne predal svoju poslednú firmu Adobe a v tejto spoločnosti zostal ako hlavný stratég. Rozprával o tom, ako je možné zmeniť svet pomocou crowdsourcing-u a nových webových technológií.
- Christian Hernandez - Optimizing the Viral Loop – keďže má na starosti Platform Partnerships vo Facebook-u pre región EMEA rozprával o využití lokálnych ale aj globálnych sociálnych väzieb pre spustenie virálu.
Toľko z prvého dňa – ono sa to nezdá ale je to predsa len makačka. Nie som veľmi zbehlý v anglickom jazyku, najmä ak rečník nebol native speaker a má nejaký prízvuk. Človeku unikne nejaká súvislosť a už sa stráca. Aj druhý deň sa niesol v rovnako zaujímavom a kvalitnom duchu po obsahovej stránke.
- Joe Gebbia - The Sharing Economy – táto prezentácia bola dôkazom, že sa oplatilo prísť na čas. Joe je spoluzakladateľ čoraz obľúbenejšieho Airbnb. Prezentácia bola silno motivačná a padlo niekoľko zaujímavých tipov.
- Jonathan MacDonald - The Future of Digital – Jonathan je profesionálny rečník a aj preto mi jeho prezentácia prišla viac o forme ako obsahu, rozprával o tom že doba sa mení a je pomerne ťažké predvídať čo sa uchytí – v tomto prípade odporúča sledovať čísla.
- Dave Wiskus - Mobile Design: The Don Draper Method – to, že návrh mobilnej aplikácie si vyžaduje niečo viac ako intuíciu je jasné. Pekná ukážka toho čo robiť a nerobiť pri tej vašej ďalšej aplikácii.
V poobedných hodinách som ešte na rýchlo pobudol na pár prezentáciách. Potom smer Amsterdam. Inak najmä prvý deň som sa snažil z konferencie aktívne tweetovať. Druhý deň bolo pripojenie zlé tak som si robil len poznámky. Aj ten jeden deň stačil na to, že sa oficiálny hashtag #TNW2012 dostal medzi najpoužívanejšie na českom a slovenskom Twitteri podľa Klaboseni.cz.
Ako som spomínal na začiatku, tak konferencia je o startupoch. O nich by som rád čo to popísal v niektorom z nasledujúcich článkov. Veľmi ma zaujala profesionalita celého podujatia a aj milé drobnosti ako občerstvenie, rýchla šatňa či žiadne rady na toaletách. Veci s ktorými u nás bojuje väčšina podujatí. Naviac to nebolo nič kravaťácke. Boli tu ľudia z naozaj veľkých firiem a investori, nikto sa nesprával povýšenecky, panovala dobrá nálada a projekty sa navzájom podporovali. Toto všetko je bohužiaľ stále nereálne v našich zemepisných šírkach. Pokiaľ chcete riešiť biznis, stretnúť konkurenciu alebo sa nechať inšpirovať je to fantastické miesto – tak isto aj pomer cena/výkon ak sem idete s vlastným startupom, ako som písal v predchádzajúcom článku. Aj touto cestou by som rád organizátorom poďakoval za fantastický zážitok a poskytnutie vstupu na The Next Web Conference 2012.