Mark Shuttleworth si čoskoro splní ďalší sen v kopírovaní Apple a Canonical v najbližších rokoch uvedie na trh operačný systém Ubuntu for phones. Svoju víziu včera prestavil v Londýne. Má ísť o plnohodnotný systém. Dávnejšie bolo predstavené Ubuntu for Android – v tomto prípade nešlo o vlastný OS ale aplikáciu ktorá premení váš mobil na desktop s Ubuntu.

Canonical ešte nemá podchyteného žiadneho výrobcu hardvéru pre Ubuntu for phones, no vízia je taká, že ak mobil bude spĺňať isté požiadavky tak sa tento OS bude dať doň dostať aj bez podpory samotného výrobcu. Shuttleworth vidí už na tak presýtenom trhu šancu najmä ak sa bude orientovať na staršie a menej výkonné mobily. Momentálne to má byť hardvér s ARM procesorom a 1GB pamäte.

Novinkou má byť hlasové ovládanie, ktoré sa objaví v Ubuntu 13.04. V najbližších týždňoch má byť predvedené aj prostredie na vývoj aplikácii. Tie majú byť buď natívne (Qt) alebo v HTML5. Podporovať budú oba režimy zariadenia – smartphone aj desktop.

Priznám sa, že od radosti neskáčem, no rád sa nechám prekvapiť. Ubuntu sa na desktope vydal smerom, ktorý mi nesedí a Unity mu nikdy neodpustím. A keďže bude aj na mobile tak som naozaj skeptický. Čo im hrá do kariet je fakt, že ak si kúpite mobil s Androidom tak málokedy doň dostanete novšiu majoritnú verziu. Proste výrobcovia na aktualizácie kašlú a je ľahšie vydať nový hardvér. Na druhú stranu Ubuntu je v tomto podobné – po upgrade na vyššiu majoritnú verziu často nefungujú veci čo predtým defaultne išli (ethernet, wifi, zvukovka, …). Ale ako hovorím rád sa nechám prekvapiť.