Počúvam to takmer deň čo deň - tanečná scéna nieje to čo bývala, nič nové nemôže prísť, nič nové sa nevymyslí a pod. ale je tomu skutočne tak? Ja myslím, že nie. Tak ako sa mení zameranie a smerovanie popovej scény tak je tomu aj na tanečnej scéne. Elektronická hudba sa stále vyvíja a ponúka stálen nove možnosti. To isté sa deje aj z ľuďmi. Treba si uvedomiť, že všetko elektronické nepatrí dávno do undergroundu.

Nemecká a Talianská scéna spravili z trance doslova a do písmena "kolotočársku" hudbu. Predsa len či chceme alebo nie euro trance začal byť veľmi komerčným a masovým štýlom. Myslím, že sa tak začalo diať niekedy v druhej polovici devediesiatých rokov. Už vtedy veľa nezasvätených si trance začalo pliesť z technom na čo dopláca doteraz. Trance ako smer však netreba zatracovať. Ak si odmyslíme komerčný aspekt (eurotrance) zostáva nám ešte progressiv a goa trance (alebo ak chcete psytrance). Toto sú smery, ktoré majú čo ponúknuť a ktoré sú pre mňa zaujímavé. Ďalší presun z undergroundu do mainstreamu som sledoval v electroclashi. V roku 2003 až po 2005 mám pocit, že ide o ďalší hit. Pár veci v electro remixe zaznamenalo veľký komerčný úspech. No a čo príde teraz? Z elektronickej hudby sa dá veľmi veľa čerpať. V hrách aj reklamách počujeme drum and bassove podmazi. Pamätám sa keď česká TV Nova tvrdila, že elektronická hudba je niečo strašné a o necelý mesiac ste v každej uputavke ste mohli počuť niečo od Chemical Brothers či Fatboy Slim. Troška som sa snažil načrtnúť, že vždy príde niečo elektronické do popredia čo sa hodnú chvíľu drží. Ale ďalšia otázka ktorá sa naskytá je, že či sa produkuje v súčastnosti kvalitná elektronika. Tu už sa ľudia ktorý majú prehľad (nie tí -násť ročný teenageri čo tvrdia, že Tiesto je najlepší techno dj) rozdelia na dva smery. Jedni tvrdia, že Underworld, Orbital a pod. nikdy nebudú prekonaný. Ja sa skôr prikláňam k tej druhej skupine. Stále sa vytvára veľa kvalitnej huby, len treba viac hľadať. Netreba brať všetko čo príde, pretože potom vyniká to znechutenie.

Predimenzovanie djs a producentmi je spôsobené ľahkou dostupnosťou hardware a software na trhu. Hrať môžete aj na gramcoch a mixpulte práve zakúpených v Tescu. Ich kvalita je otázna ale aj tak sa dá začínať. Djs je dnes už naozaj veľa. Lenže sú tí šikovnejší a tí ostatní. Chce to veľa tréningu a samozrejme aj technickej zručnosti. Čo sa produkcie týka tam je to ešte jednoduchšie. PC ma doma každý a zohnať software nieje v dnešných možnostiach internetu žiaden problém. Takže produkovať môže tiež každý. No a naozaj sa sem tam podarí spraviť niečo nové, ničo čo sa vymyká z aktuálneho smeru a je to troška inovačné. Takéto veci stále vznikajú.

Čo tanečnej scéne spravilo a stále robí najhoršie meno sú drogy. Je jedno či ste ich odporca, či konzument jednoducho sú tu a treba ich brať, tak že asi už zostanú neoddeliteľnou súčasťou tejto hudby. Osobne som na scéne asi 7 rokov a môžem povedať, že kto chce sa k nim bez problémov dostane, niekoho zničili postupne. Ale našťastie drtivá väčšina známych sa dokáže super zabaviť a žiť aj bez nich. Moja skúsenosť je taká, že ľudia ktorý odsudzujú hudbu najmä kvôli dorgám nemajú s nimi takmer žiadne skúsenosti. A väčšinou si sami serú do úst takýmito rečami, bo sa pravidelne na obyčajných diskotékach opíjajú do nemoty. Osobne som nevidel agresívneho človeka pod vplyvom drogy, čo sa o ľuďoch pod vplyvom alkoholu nedá povedať. Všetko je však o ľuďoch a je tomu tak aj v tomto prípade. Skutočné drogy sa berú na iných miestach, v iných spoločenských vrstvách a za iné peniaze.

Je pravda, že časy keď hudba - akákoľvek - spájala sú asi nenávratne preč. Keď ste do nekonečna mohli z cudzím ľuďmi na ekšn a festoch diskutovať akokoľvek dlho na akúkoľvek tému sa už asi opakovať nebude. Dnes si na akciách musíte skutočne dávať pozor aby ste nedostali cez hubu od niekoho za to že ste na neho pozreli alebo že sa vám postaví do cesty len aby vyprovokoval hádku. Exituje ohromne neuveriteľná netoleracia myslím, že najmä medzi hip-hopom, rockom, punkom, metalom voči všetkému elektronickému. Jednoducho "techno je zlé". Nechápem prečo by som sa mal nechať strhnúť väčšinou a nechať sa kvôli svojej filozofii a myšlienkam nechať odsudzovať od ľudí ktorý vôbec ale vôbec o tom nič nevedia a vidia za tým len kopu beatov. To že všetko je o ľuďoch použijem aj tu na konci. Sú ľudia ktorý robia elektronike len hanbu a sú taký ktorý sa snažia ju očistiť, vrátiť jej dobré meno a rešpekt. Ale odsúdiť niečo bez poznania podrobností je jednoducho hlúpe a naivné ako napr. robiť si mienku o človeku z rozprávania niekoho druhého.

Dobrá tanečná hudba tu stále je a dúfam, že dlho bude. Navyše dáva možnosť človeku sa aj tu vyvíjať. Každého nemusí baviť smažiť na techno na akciách či skákať na drum and bass, sú tu rôzne minimalové odnože všetkého možného, nujazz a pod. A ja sa dokážem nájsť takmer v každom smere. Rád obnovujem nové plochy a ešte viac ma baví striedať polohy poslucháč – producent – dj. Jednoducho táto hudba ma napĺňa po všetkých stránkach.