Táto veta ma napadá čoraz častejšie, keď vidím v rukách, na krku či kľúčoch svojich známych či príbuzných tieto malé a šikovné zariadenia. Pred dvomi – tromi rokmi boli ešte považované za tech hračky pre IT fanatikov, dnes sú bežným prenosovým médiom a vie ich používať každý kto zvláda zapnúť vysávač či rýchlovarnú kanvicu, preto tento spot je určený skorej pre budúcich užívateľov týchto zariadení aby poznali ich výhody.
USB flash disky tu už pár rokov sú a za tú dobu si našli svojich používateľov. Jedným z hlavných dôvodov prečo sa presadili je, že výborne dokážu nahradiť klasickú disketu. Tá bola určená na prenos menšieho množstva dát. Jej najväčšou nevýhodou je elektromagnetický princíp uchovávania dát. Ten je enormne náchylný na magnety, chlad a teplo či mobilné telefóny.
Taktiež jej kapacita je pri prenose menších dát (vzhľadom na dnešné pomery) nepostačujúca. Objavilo sa niekoľko médii ktoré si dali za cieľ disketu z trhu vytlačiť napr. média typu ZIP či LS-120. Ich kapacita je približne 100MB, ale ich väčšiemu rozšíreniu bránila ich veľmi vysoká cena.
Všetko dobé čo vedela disketa zvláda USB flash disk lepšie. Ako už z názvu vyplýva na ukladanie dát sa používa pamäť typu flash známa napríklad z kariet pre digitálne fotoaparáty. No a na finálne prepojenie sa použije dnes už úplne štandardný (a u mňa mimoriadne obľúbený) USB port. Pretože nie každý PC ma USB port umiestený z predu case k niektorým diskom sa dodáva aj predlžovací káblik. Čo sa týka veľkosti dnešných USB diskov tak je vo väčšine obmedzená na veľkosť portu plus 3 až 5 cm naviac do dĺžky.
Preto nieje divu, že väčšinou sa vo vrecku stratí.
Podpora v dnešných operačných systémoch je myslím veľmi dobrá vďaka štandardu Mass Storage. Po pripojený do portu prebehne automatická detekcia pod systémami Linux (od jadra 2.4.X), MacOS X (od verzia 8.6) a Windows (2000 a XP). Pod staršími systémami ako Windows 98SE treba použiť dodávané inštalačné CD. Čo sa týka samotného produktu, flash disky bývajú vybavené prepínačom, ktorý zabráni zápisu na ne. Ten je pri technológii flash obmedzený na asi jeden milión. Po stránke softvérovej výbavy sa k niektorým produktom zvykne dodávať program na šifrované uloženie dát, takýto USB kľúč (ako sa zvyknú flash disky označovať) po vložený do portu iného PC sa zobrazuje ako jeden neznámi súbor, prípadne po jeho spustený budete požiadaný o heslo. Veľkosť kapacity záleží len od vašich predstáv. Na trhu už nenájdete kľúče o veľkosti 32 či 64MB. Ja by som však doporučil kapacitu okolo 256 a 512MB. Samozrejme sa dajú zakúpiť aj disky z väčšou kapacitou (1 a 2GB), avšak tam je už cena pomerne veľká a radšej by ste mali uvažovať nad štandardnými externými diskami. Určite taktiež neradím kupovať zariadenia nepodoprujúce štandard 2.0.
Ďalšie vychytávky ako odolnosť voči vode a podobne závisia len od vašich konkrétnych potrieb. No a účel a použitie som si nechal netradične na záver. Tieto zariadenia môžete využívať na prenos menších dokumentov, fotografii či hudby. Dá sa s nich bootovať, takže sú dnes nepostrádateľnou pomôckou technikov či systémových administrátorov pri obnove súborov či záchrane systému. Existujú aj linuxové distribúcie určene priamo pre USB disky. Po pridaní pár čipov sa predávajú aj ako hudobné prehrávače a môžu sa aj naďalej používať ako prenosné médium.