Každý, kto sa o webové technológie zaujíma čo i len trošičku viac určite počul o podujatí WebExpo. Túto akciu som tu už pár krát spomínal, no a teraz sa pokúsim popísať niečo z prvého dňa.

Začnem rovno programom, lebo o ten ide predsa hlavne. Akcia začínala krátko pred desiatou hodinou zahájením. Ja som začal prezentáciou Karla Minaříka Efektivní vývoj Webových aplikací v Ruby on Rails. Naozaj podarený štart, Ruby obchádzam už nejaké obdobie a teraz som sa dozvedel veľa zaujímavých informácii, ktoré ma celkom dosť navnadili. Malo to dynamiku a pre mňa veľký prínos. Presunul som sa do auly, kde Radek Hulán hovoril o Použití webových aplikací Microsoftu pro business. V podstate išlo o predstavenie profesionálnych služieb a ich porovnanie s Live.com platformou, ktorá je zdarma. To všetko obohatené hlavne o Radkove skúsenosti. Priznám sa, že som mal potrebu aspoň prísť na chvíľu pozrieť tohto pána o ktorom sa nielen na českom internete toho popísalo a pohovorilo veľa. Nasledovala obedná prestávka.


Po nej som sa trocha ponoril do marketingu, konkrétne prezentácie Davida Špinara (H1.cz) - Marketing ve vyhledávačích (SEO a PPC reklama). Obsahovo veľmi bohatá a zaujímavá záležitosť, kopec zaujímavých rád a odpovedí na otázky účastníkov. No bohužiaľ času bolo málo. Michal Špaček zo Skype v prezentácii s krkolomným názvom Využítí chemie v procesu restovaní webových aplikací vytvořených pomocí technologií PHP a Java pohovoril o zaujímavom testovacom nástroji Selenium. Nechýbali nejaké praktické ukážky. Skôr oddychovou prezentáciou, ale zaujímavo podanou boli Principy web 2.0 v komunikaci se zákazníky od Adama Zbiejczuka z mBank. Hovorilo sa hlavne o komunite, ktorá sa vytvorila hlavne okolo diskusného fóra ale aj o budúcich vylepšeniach ale hlavne pozadí celej webovej aktivity tejto banky. S pribúdajúcimi hodinami som volil menej technické prezentácie, ako napríklad panelovú diskusiu Desktop vs. Web. Bude jeden vítěz?. Diskusia sa rozbiehala pomaly ale časom padlo niekoľko zaujímavých zamyslení a zhodnotení nielen súčasného stavu, ale aj tipov do budúcnosti akým smerom by sa vývoj mohol uberať. Ako sa dalo predpokladať, tento „boj“ nemal jasného víťaza. Môj prvý deň na pražskom WebExpo zakončoval Adam Javurek s keynote Internet a budoucnost (bez) médii. Zaujímavosťou bolo, že organizátori sa rozhodli netradične keynotes zaradiť na záver konferencie, ako to býva zvykom na iných podobných akciách – tam vždy štartujú to podujatie. Mne sa to celkom pozdávalo, išlo o ľahšie témy, viac „sociálne“ ako technické.

Z pohľadu organizácie za prvý deň nieje čo konferencii vyčítať, práve naopak treba len chváliť. Štyri prednáškové sály, diskusné krúžky, doprovodný program. Musím spomenúž vhodný výber miesta konania, zamerania samotných tém aj výber prednášajúcich. Samozrejme som nestíhal všetko, nedalo sa byť na dvoch ani troch miestach naraz. Bohužiaľ. Ale veľmi ma teší, že som spoznal pár zaujímavých ľudí a mohol s nimi porozprávať. Myslím, že aj o toto ide. Nedeľný program je tak isto veľmi bohatý a už teraz sa naň teším.

Viac fotiek z podujatia budem publikovať asi o týždeň, keď sa vrátim späť na Slovensko. Nejaké heslovité informácie a odkazy publikujem na kanáli #WebExpo2008 na Jaiku. Takže sa pridajte, alebo ak ste na WebExpo veselo pridávajte vaše postrehy.