Ohľadne soboty nemá vôbec cenu chodiť okolo horúcej kaše. Na celý deň bolo naplánovaných takmer tridsať prednášok, takže na svoje si mohol prísť skutočne každý. Začal som v Web Design & UX Hall (Aula), kde sa Vladimir Carrer rozhovoril na tému Moderní webdesign I., konkrétne si zobral na „paškál“ zlatý rez a CSS frameworky. Hovoril hlavne o rom prečo je vhodné ich používať, no hlavne prezentoval tie svoje.

Odtiaľ som sa presunul do Business & Startup Room, kde Petr Mára hovoril o GTD, alebo Getting Things Done. Keď som pred pár týždňami videl túto prezentáciu v programe tak som sa potešil. Ide o niečo na čo sa dlho pripravujem. Petr nesklamal a určite to bola jedno z najlepších vystúpení čo bolo možné na WebExpo vidieť. GTD prezentoval na svojich skúsenostiach a zážitkoch.

Po obede som si pozrel Vývoj webových aplikací v prostředí NetBeans, ktorý prezentoval Petr Pišl zo SUN-u. Tu sa ukázalo, že možnosti tohto IDE ani pri najlepšej vôli nieje možne za 45 minút ukázať. NetBeans je univerzálne prostredie pre vývoj v jayzkoch ako Java, PHP, Ruby on Rails, Groovy či Python a ďalšie. Prezentácia bola zameraná hlavne na Java a PHP.

Následne som nemal nič konkrétne vybrané, tak som zostal na Automatizované testování webových aplikací, prezentoval Michael Juřek zo spoločnosti Microsoft. Toto nebola najšťastnejšia voľba, takže po pár minutách som ju využil k networkingu. Napriek tomu, že v českej webovej komunite niesom až taký zbehlý bolo tu dosť zaujímavých ľudí, tento rok aj kopec Slovákov a nielen tých pracujúcich v ČR.

Ďalšiu hodinku sa ukázalo, že David Grudl je silné a zvučné meno. Developer Hall bola počas jeho prezentovania RIA jednoduše (JavaScript + AJAX + PHP + Nette Framework) skutočne plná. David predviedol tvorbu eshopu, resp. košíka aj keď sa objavovali z publika hlasy typu „praprogramujme si Facebook alebo Twitter“. Ďalšia ukážka, že 45 minút je málo, naozaj zaujímavé.

Na finále Finále Startup Show 2009 som bol tak isto dosť zvedavý, hlavne z toho dôvodu, že kam sa za rok startupy posunuli a na čom všetkom sa dá robiť biznis. Finále moderoval Václav Stoupa a boli v ňom štyri projekty, každý mal na prezentáciu 6-7 minút a taka istá doba platila na otázky od štvorčlennej poroty. Do finále sa dostali: Locify, Boofi, NejŘemeslníci a pixmac. Diváci v hlasovaní rozhodli o víťazovi, tým sa stali NejŘemeslníci – mimochodom dostali aj môj hlas.

Posledné slovo dňa mal Peldi Guilizzoni a jeho prezentácia Co jsem se naučil při rozjezdu vlastního softwarového projektu Balsamiq o ktorej pomerne veľa ľudí povedalo, že to bolo to najlepšie čo WebExpo ponúklo. A mne sa tiež veľmi páčila. Balsamiq obohacuje Web Office aplikácie a Peldi tento startup rozbehol vo vlastnom dome a za pár mesiacov na ňom slušne zarobil. Bolo to plné citátov, názorov a skúseností.

Toľko k sobotnému programu na WebExpo 2009.