Knihám v ich elektronickej podobe som sa venoval len nedávno – tento raz ich spomeniem všeobecne, či už ide o tie papierové alebo elektronické. Najmä v médiach sa pomerne často spomína, že knihy sa nečítajú, mládež ich nečíta vôbec, knihy sa nepredávajú a podobne. Dovolím si tvrdiť, že to nieje pravda – skôr naopak.

Každý človek si musí vybudovať svoj vlastný prístup ku knihám a čítaniu (ako k väčšine veciam). Odmalička som mal a stále mám knihy rád. Práve v tom útlom detstve som mam bližší k tým odbornejším publikáciám z ktorých som sa mohol dozvedieť fakty a súvislosti, predsa len internet ešte „nebol“ a aj teraz oveľa radšej držím isté informácie v ruke v papierovej podobe ako elektronickej.

Čo som nemal rád na základnej ale aj strednej škole bolo povinné čítanie beletrie – pre mňa to boli blbosti a zabíjanie času. Zaujímavé je, že s odstupom času som si práve k niektorým z týchto odporúčaných diel našiel sám cestu po rokoch a s chuťou sa do nich začítal. Chcieť a musieť je aj tu obrovský rozdiel.

Nech cestujem busom, vlakom, leitadlom alebo metrom všade držia ľudia v rukách knihy a živo si viem predstaviť okolo nich tú bublinu vlastného sveta. Paradoxom je, že ide prevážne o mladých ľudí. Fantasy je žáner, ktorý sa tu veľmi dobre udomácnil. Tak isto nech kedykoľvek vbehnem do knihkupectva či už malinkého alebo väčšieho knižného supermarketu tak tam nieje prázdno. Pri pokladni si odstojím, to ani nehovorím ak si idem vyzdvihnúť aj zaplatenú knihu. Knihy sa predávajú.

Prečo sa teda hovorí, že sa číta málo? Alebo sa len málo predáva? Aký je váš názor na túto problematiku – čítate alebo si to nechávate takpovediac na dôchodok?