Mozilla vydala koncom mesiaca finálnu verziu 3.5 webového prehliadača Firefox. Priznám sa, že na rozdiel od všetkých zásadných predchádzajúcich verzii som „triapolku“ vôbec netestoval – RC verzie išli úplne mimo mňa a skôr som bol zvedavý kam to vývojári dotiahnu.

Za Firefox 3.5 bola pasovaná verzia RC3. Je postavený na jadre Gecko 1.9.1 a opäť dáva ochutnať niektoré veci z HTML 5 ako napríklad podporu kodekov OGG Theora a OGG Vorbis. Ako ďaleko je canvas môžete odskúšať na webe www.canvasdemos.com. Prehliadač má nový JavaScript engine s názvom TraceMonkey, ktorý sa svojimi výsledkami radí hneď za Google Chrome. Toto sú asi najzásadnejšie novinky pod kapotou.

Čo užívateľ postrehne vizuálne je Private Browsing. Ide o mód prehliadania v ktorom niesu uchovávané žiadne informácie, história, vyhľadávanie či história sťahovania. Firefox zavádza Private Browsing snáď ako posledný prehliadač až teraz vo verzii 3.5. Netreba zabúdať, že takto nezanechávate stopy len na PC – váš zamestnávateľ alebo ISP má o vašej činnosti prehľad naďalej. Čo ma ďalej dosť potešilo je, že Firefox si konečne pamätá nielen zatvorené taby ale už aj okná – všetko prehľadne cez menu História.

Firefox 3.5 som skúšal zatiaľ na Apple Mac OS X a Ubuntu. V prvom systéme som prehliadač bez problémov aktualizoval. Na Ubuntu som kompiloval z bináriek, nakoľko update v repozitároch ešte nebol. Prehliadač sa mi zdá o dosť rýchlejší ako predchádzajúca verzia, počas pár dní aktívneho používania bol úplne stabilný. Tak isto addons nemali žiadne problémy (používam ich 8). Nenažranost na RAM je už mýtus – 3 dni som mal otvorené dve okná a v každom asi 15-18 tabov a Firefox to bez problémov zvládal.

Túto verziu neberiem ako niečo revolučne ale skôr ako vyladenie. Páči sa mi hlavne história pre zatvorené okná a rýchlosť. Ak vás zaujíma viac noviniek pozrite si dobre známy web mozilla.com alebo Firefox 3.5 rovno nainštalujte.