To čo sa nepodarilo technológii Wap perfektne dobehlo Apple a ich iPhone. Mobilný web tu je už pomerne dlho, no väčšieho nadšenia sa mu dostáva až v poslednej dobe. Myslím, že výborne na to išla Opera zo svojimi prehliadačmi či už Mobile alebo Mini. Základom boli vždy ale boli klasické weby prechrúmané do mobilného zobrazenia. Skutočný mobilný web sa chcelo robiť málokomu.

Nech sa niekto nahnevá alebo nie – iPhone a Safari priniesli život a čerstvý vzduch aj do tohto segmentu. Všimnite si koľko je zrazu webov, ktoré sa svojim lookom podobajú aplikáciam pre toto zariadenie. Ten dizajn sa nezaprie. Ak ste sa dočítali až sem je na čase dostať sa k pointe. Pre web či webovú aplikáciu ktorá sa bude zobrazovať na iPhone platia rovnaké zásady ako pre klasické mobilné weby, no môžete si dovoliť troška viac.

Než skúšať formou pokus – omyl odporúčam zamieriť na web iWebkit.net. Podľa jeho tvorcov ide o revolučný kit na tvorbu vysoko kvalitných webov pre iPhone a iPod touch za niekoľko minút pod  LGPL licenciou. Balíček obsahuje HTML šablónu, CSS a JavaScript. Nechýba demo a dokumentácia. Tvorcovia tak isto hovoria, že kit môžu používať aj ľudia ktorí doteraz žiadne stránky nerobili – to mi ale príde už dosť prehnané. Pracuje sa už aj na moduloch pre rôzne CMS aby sa dal iWebkit do nich ľahšie integrovať, bohužiaľ väčšina z nich má stále status „netestované“.

Celkovo ide o dosť mladý projekt, no nové verzie stále pribúdajú takže nejaký progress sa dá čakávať. Minimálne pokiaľ je webdizajn váš chlebíček je dobré vedieť, že niečo také je a môže vám to uľahčiť prácu.