Prepad. Tak by sa štatisticky dalo pomenovať to, čo sa u mňa udialo s hudbou v roku 2018. Presnejšie o 60 menej ako v roku 2017. Znie to možno trocha desivo, lebo si na hudbe dosť zakladám a je to najnižšie číslo za posledných 11 rokov.
Ale vysvetlenie je prozaickejšie – podcasty a audio knihy. Keďže môj čas nie je nafukovací tak si z hudby odkrojili ďalšie aktivity. Každopádne aj napriek tomu som bol schopný dať dokopy rebríček 15 singlov / albumov, ktoré ma tento rok zaujali. Takže poďme na to.
15 - Parra For Cuva & Senoy - Quadrant
Parra For Cuva je nemecký producent, ktorý sa volá vlastným menom Nicolas Demuth. Darwīš je jeho posledný album, ktorý robil spolu s producentom menom Senoy (Jonas Lechenmayr). Vznikol ako kontrast medzi Španielskom po ktorom spolu cestovali a životom v Berlíne. Počas februára zavíta do Viedne v r=amci svojho turné.
14 - Reid - Singapore
Od tohto dublinského producenta sa na album ešte len čaká, no má na konte remixy pre SOHN či xxyyxx.
13 - Lone - Smoke Signals
IDM mág Matt Cutler sa objavil na výberovke Modeselektion Vol. 04, ktorú určite odporúčam.
12 - Pavel Dovgal - The Highest
Aj keď album The Aura nepatrí medzi najnovšie, tak za vypočutie určite stojí. Pavel Dovgal je zakladateľ labelu Monoclockmusic na ktorom samozrejme aj vyšiel. Vydáva uňho aj spomínaný talentovaný Parra For Cuva.
11 - DJ Koze - Pick UP
DJ Koze môže byť tento rok so sebou spokojný – kritika prijala jeho album Knock Knock na ktorom hosťuje José González či Róisín Murphy mimoriadne dobe. A zobrazuje sa na top priečkach hudobných magazínov.
10 - HAAi - Be Good
Austrálska DJka a producentka HAAi - vlastným menom Teneil Throssell si postupne podmaňuje svet. Svedčia o tom aj vystúpenia v známych kluboch a na festivaloch po celom svete.
9 - Jon Hopkins - Emerald Rush
Na v poradí piaty album Singularity sme si museli počkať päť rokov. No veľmi milo ma prekvapil – je to parádna potrava pre mozog s ktorým sa dokáže Jon výborne pohrávať. Jon Hopkins sa predstavý v rámci festivalu Spectaculare v Prahe už v marci – srdečne odporúčam.
8 - Jan Blomqvist - The Space In Between
V roku 2016 vydal Jan svoj debutový album Remote Control a tento sme sa dočkali Disconnected. Ten je reakciou na dva svety, ktoré väčšina z nás žije – ten virtuálny a ten skutočný.
7 - Deep Divers - Dolphin Dive
Pre mňa sú Deep Divers synonymom chillu. Odporúčam na relaxovanie, zaspávanie, čítanie aj focus pri práci. Po rade EP konečne prišiel čas aj na EP s názvom Glowstick.
6 - Mr.Kitty - After Dark
Temnejšie elektro a synthpop, ktoré vás dostane. Odporúčam aj remixy Crystal Castles. Budúci rok je plánované nové album s názvom Ephemeral.
5 - Editors - No Sound but the Wind
V marci vyšiel v poradí už šiesty štúdiový album od Editors a okrem našlapanej a hrávanej novinky akou je Magazine sa na nej objavil aj tento singel. Má už desať rokov, no Editors vracia späť na ich začiatok. Mimochodom jeho vznik je ovplyvnený knihou The Road, ktorú napísal Cormac McCarthy.
4 - CHVRCHES - Get Out
Sú popovejší, ale má to stále energiu. Ak ste ich nestihli pred pár mesiacmi vo Viedni máte šancu na Grape 2019, kde budú mať slovenskú premieru.
3 - Lane 8 - No End In Sight / Outro
Daniel Goldstein, ktorý vystupuje ako Lane 8 bol po svojom prvom albume Rise (2015) prijatý veľmi dobre. Predpoveď, že aj ďalšia produkcia bude mať úspech sa naplnila. Táto parádna zatváračka je z tohtoročného albumu Little by Little.
2 - Kllo - Virtue
Kanadské rodinné duo (bratranec a sesternica) tvorí Simon Lam a Chloe Kaul z Melbourne. Za mňa veľmi príjemné oprášenie 2-stepu do dnešnej doby.
1 - Lykke Li - deep end
Veľmi oceňujem „starý“ zvuk na albume so sad so sexy. Li Lykke Timotej Zachrisson bude aj na festivale Pohoda 2019.
Celý playlist nájdete dostupný aj na Spotify, rovnako ako všetky predchádzajúce rebríčky až do roku 2012.