Vlog


Sleduj ma


Twitter


3X alebo vývoj produktov ako triatlon

Pokiaľ sa o programovanie zaujímate na úrovni metodológie a nie len, že sekáte kód ako Baťa cvičky, tak ste sa určite stretli s menom Kent Beck. Ten na začiatku so svojim tímom zadefinoval niečo čo sa volá extrémne programovanie. Spájaný je aj s ďalšími pojmami ako agilné metódy, návrhový vzor a pod. Kent aktuálne pracuje pre Facebook.

3X

Počas minulého roka publikoval niečo čo pomenoval Product Development Triathlon a útržkovo to popísal na svojom Facebooku. No metóda má neoficiálny názov 3X - Explore, Expand and Extract. Pod triple X vás asi napadne všeličo. V mojom materinskom jazyku som sa čo to je 3X nedozvedel, takže skúsim improvizovať.

Aj keď je triatlon individuálny šport a skladá sa z troch disciplín, konkrétne: plávanie, cyklistika a beh, tak vo finále je dôležitý celkový výsledok. Metóda 3X funguje podobne – pozrime sa na jej jednotlivé časti, ktoré tvoria krivku tejto medódy.

Explore/Expand/Extract

Explore

Prieskum – toto je research a vývoj samotného produktu často krát formou experimentu. Tu ešte nie je možné predpovedať úspech či neúspech. Je to mimoriadne dynamické obdobie plné zmien s tým, že výsledok čo sa týka kvality nie je podstatný. Veci sa menia často a rýchlo, to je úplne prirodzene pre aktuálne trendy vývoja. Zároveň tu má čo hľadať aj šťastie, ktoré vás posunie k ďalšiemu kroku.

Expand

Expanzia, rast alebo aj zväčšenie – ak ste našli to najlepšie, tak rýchlo s tým na trh. Nemyslite na pridávanie funkcií, ale na core vlastnosť produktu a na tej pracujte. Riešte len nevyhnutné problémy, ale venujte sa čo najväčšiemu zásahu na trhu.

Extract

Vyťaženie alebo ešte viac sa mi páči vydolovanie. Máte už úspešný produkt, ktorý trh zaujal. V tejto fáze je čas riešiť čo s ním. Je jasné, čo je problém a aké je jeho riešenie. Až teraz prichádzajú otázky ako optimalizovať náklady, pridávať funkcie a pod. Toto všetko je už merateľné a predvídateľné.

Celé je to o tom, že ak si v prvej fáze spravíte mega prieskum, to ešte neznamená, že vytvoríte úžasný produkt. Čiže, aby ste vedeli kedy experimentovať, kedy rásť a focusnuť sa na najhlavnejšie veci a kedy je čas sa nadýchnuť, zapracovať ďalšie funkcie a pod.

Osobne mi metóda 3X príde veľmi zaujímavá a praktická, nakoľko umožňuje inovovať aj na trhoch, ktoré sú možno veľmi vyrovnané. Nakoľko inovácia je v saturovanom prostredí často jediná konkurenčná výhoda. Aj keď by sa mohlo zdať, že ide len o softvérové produkty, tak to platí všade. Prečo by inak mali pracie prostriedky či zubné pasty stále dokonalejšie a účinnejšie technológie.

Ak sa chcete dozvedieť viac určite si pozrite aj video priamo s prezentáciou Kenta Becka.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Na Facebooku bežia phishingové kampane vydávajúce sa za Google

Celý týždeň ma na Facebooku naháňajú platené reklamy, ktoré sa tvária ako od Google. A ponúkajú kupóny na stovky eúr na reklamu v sieti AdWords. Tá bo

Weekly #90 - Golang, academic torrents, data as code, Facebook

Technológie CSS-Only Carousel Animate Text on Scroll Free hand drawn emoji font Making Slideshows w/FFMpeg Top 6 security best practices for Go HTML,

Weekly #86 - node.js, cloud report, frontend, CSS, ChubaoFS

Technológie GCP Comes Out Swinging Against AWS and Azure in 2020 Cloud Report A delightful toolkit for building TypeScript-powered command-line apps P

Publikované 18.04.2017
TOPlist TOPlist